YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

Orhan Ayhan’ın spikerlik dersi

TRT'de televizyon yayınlarının başlamasının 50'nci yıl dönümü kutlamasına ağırbaşlılık, ölçülülük ve tevekkül hakimdi. Haliç Kongre Merkezi'nde öyle cafcaflı şovlar, böbürlenmeler yoktu. Oysa TRT, yayıncılık tarihinin en başarılı dönemlerinden birini yaşıyor. Rekabetin tavan yaptığı şu günlerde dizileri ve programlarıyla hem reyting alıyor, hem de devlet televizyonu olmanın gereklerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Kutlama, Afrin Harekatı'nın sürdüğü günlere de denk gelince, 'vakur duruş ve sadeliğin' seçilmesi daha bir anlam kazandı.
Gecenin yıldızı ise salondaki en yaşlı TRT'ci Orhan Ayhan'dı. Orhan Ağabey, arkadaki unutulmaz Muhammed Ali-Joe Fraiser maçının görüntüleri eşliğinde karşılaşmayı ve boksla ilgili anılarını öyle heyecanlı, öyle tutkulu bir üslupla anlattı ki, bize o unutulmaz kapışmanın her anını yıllar sonra yeniden yaşattı.
Orhan Ayhan, konuşmasının bir yerinde şöyle dedi: "O zamanlar bir spor spikeri en az beş-altı branşı anlatmak zorundaydı. Öyle bugünkü gibi sadece futbol geyiği yapmak yetmezdi..."
İşte 56 yıllık bir spor spikerinden unutulmaz ilk ders.
BİZE ULAŞIN