ELVAN DEMİRKAN ELVAN DEMİRKAN

Obama'ya fısıldayan adamın ev hali

Washington'da güçlü bir politikacının eşi olmak, gerçekten filmlerde gördüğümüz kadar heyecanlı ve şaşaalı bir şey mi acaba diye merak eder misiniz? Robert Gibbs, Beyaz Saray sözcüsü. Politik zekası ve tecrübesi ile elit medyanın saygı duyduğu bir siyasetçi... Ona burada, 'Obama's Whisperer', yani 'Obama'ya Fısıldayan Adam' diyorlar. Barack Obama bir konuşma yapmadan önce en son ona danışıyor. O kadar yakınlar ki, başkan odaya girdiğinde ayağa kalkması gerektiğini hatırlaması gerekiyor.

EŞİ YOGA ÖĞRENCİM

Gibbs, evli ve bir çocuğu var. Eşi Mary Catherine'i yoga derslerimden tanıyorum. Çok doğal, ulaşılabilir bir kadın... Geçenlerde Alexandria'daki evine davet etti. Çay ve yabanmersinli kek eşliğinde mutfak masasında sohbet ettik. Ev hayatlarını biraz daha yakından tanıyınca anladım ki, güçlü bir politikacının eşi de olsan; fedakarlık da, dengeyi kurmak da kadının işi... Birkaç özel gün dışında aile yaşantıları da bizden farklı değil.

Nasıl tanıştınız?
Bir çeşit görücü usulü oldu. Bir arkadaşım onunla birlikte üniversiteye gitmişti. Ortak çok noktamız olduğunu düşünüp, bizi tanıştırdı. İlk görüşte birbirimize ısındık. Flört etmeye başladık. Üç yıl sonra da evlendik.

O sıralarda siyasetin içinde miydi eşiniz?
Capital Hill'de (Kongre Binası) çalışıyordu. Demokrat partide çeşitli senatörlerin iletişim danışmanlığını yapıyordu. John Kerry'nin seçim kampanyasının basın sözcüsü oldu. O seçimi, kıl payıyla George Bush kazandı. Ondan sonra ne yapacağına karar vermesi gerekiyordu. Ya danışmanlık yapacaktı ya da bir politik kampanyada daha çalışacaktı.

Obama ile bu dönemde mi tanıştılar?
Evet. Obama o sırada, Şikago'dan senatör olmak için ön seçimleri kazanmıştı. "Bu adamla tanışman lazım; çok farklı, beğeneceksin" dediler. Atlayıp, Şikago'ya gitti. Birlikte yemek yediler ve çok etkilendi Obama'dan. Senato seçimleri için kampanyasının komünikasyon müdürlüğünü üstlendi. Kazandılar. Birlikte çalışmaya devam ettiler. Ardından başkanlık seçimleri için kolları sıvadılar. Aylarca evden uzak yaşadı ama en iyi bildiği ve çok severek yaptığı bir şeydi. Sonuçta da seçimi kazandılar.

Kazandığınızı öğrendiğiniz zaman nasıl kutladınız?
İnanılmaz bir duyguydu. Obama'nın Şikago'da Grand Parks'da yaptığı konuşmanın ardından kaldıkları otele gittik. Otelde aileler arasında küçük bir kutlama yaptık. Robert'ın heyecandan ve yorgunluktan sesi kısılmıştı. O gece çok sevinç gözyaşı döküldü...

Time dergisi kocanız için, 'Obama'nın en yakın adamı' diyor. Doğru mu?
Evet, duydum. David (Axelrod) ile birlikte en uzun süre Obama ile çalışan kişi. Robert, Obama'nın bir fenomen olacağını daha ilk gördüğünde anlamıştı. Çok benzer düşünüyorlar. Ona inandığı için çok sadık kaldı. Eşim 'evet' adamı değildir. Düşündüğünü çekinmeden söylemesi ile Obama'nın güvenini ve saygısını kazandı. Obama'dan o kadar etkilendi ki, birlikte çalışacağı son politikacının o olduğunu söylüyor.

SADECE İKİ GÜN TATİL YAPTI
Beyaz Saray sözcüsü olması, evliliğinizi nasıl etkiledi?

Kampanya sırasında hep evden uzak yaşadı. Ben üç haftada bir yanına gidiyordum. Şimdi hiç olmazsa evde uyuyor. Sabahları 6'da evden çıkıyor. Bazen gece 12'ye kadar Beyaz Saray'da kalıyor. Haftanın her günü çalışıyor. En son bir yıl önce iki gün tatil yaptı. İlişkimiz açısından zor bir durum tabii. Beraber çok az zaman geçirebiliyoruz. Evdeyken futbol ve basketbol seyrederek rahatlıyor. Hafta sonları işe gitmeden önce Ethan (altı yaşındaki oğlu) ile bisiklete biniyor.

Siz de avukatsınız... Yoğun iş yaşantınızdan küçük Ethan nasıl etkileniyor?
Babamla birlikte avukatlık şirketimizde çalışıyorum. Ben oğluma daha çok vakit ayırabiliyorum ama Ethan babasını doğru dürüst göremiyor. Hafta sonları arada Robert onu Beyaz Saray'a götürür. Obamalar bu konuda çok anlayışlılar. Düşünürsen bir yandan da çok şanslı... Onun yaşında kaç çocuk Air Force One'a bindi? Ya da 'Bağımsızlık Günü'nde havai fişekleri Beyaz Saray'dan izledi?

HÂLÂ EVLENDİĞİM KİŞİ
Kocanız her zaman neyi söylemesi, neyi söylememesi ve nasıl söylemesi gerektiğini bilmek zorunda. Nasıl kaldırıyor böyle bir baskıyı?
Seçim sonrası, önceki Beyaz Saray sözcüleri ile görüşüp, epey bilgi almıştı. Sürekli okuyor. Çok stresli bir işi var ve aşırı yorgun geliyor eve. Onu öyle görmek benim için en zoru. Ama işini çok seviyor ve gurur duyarak yapıyor. Zaten ömür boyu sürecek bir iş değil. En fazla sekiz yıl.

Güç en büyük afrodizyak derler. Politikadaki bunca skandalı okudukça eşinizin sağlıklı bir egosu olduğunu düşünüyor musunuz?
Evet. Sağlıklı egoyu bir politikacıda görmek biraz zor ama Robert hâlâ daha benim evlendiğim kişi. Aile içinde bizden biri. Tek fark; her sabah ve akşam televizyonda... Bütün basın onun sözüne yorum yapıyor. Buna hâlâ alışmaya çalışıyorum.

Sokakta yürürken nasıl tepki alıyor?
Yanına gelip sohbet etmek isteyen çok oluyor. Ben twitter ve facebook'a fazla girmiyorum. Geçenlerde 'Evening Star'da (Alexandria'da brunch'ı ile popüler bir kafe) kahvaltı yapıyorduk. Bir arkadaşım aradı ve "Şu anda bütün şehir twitter'de sizin brunch yaptığınızı konuşuyor" dedi. Çok şaşırdım...

Şimdiye kadar gördüğüm en esprili Beyaz Saray sözcüsü. Olimpiyatlarda Kanada'nın hokey takımı Amerika'yı yenince, Kanada üniforması ile basının karşısına çıkmıştı. Sarah Palin konuşmasını unutmasın diye avucuna not yazdığında da, eşiniz basın toplantısında avucuna yazdıklarını okumuştu. Evde de komik midir?
Evet, çok komiktir. Zeki, sarkastik esprileri vardır. Başkan ile bu konuda çok iyi anlaşırlar.

Obamalarla birlikte Hawai'ye tatile gittiniz... Nasıldı?
Bir hafta beraberdik. Çok rahatlar. Bir akşam, "Ethan'a biz bakarız, siz karı koca baş başa yemeğe çıkın" dediler. Gittiğimiz restoranı aramış ve "Ben Barack Obama. Gibbs çifti için bir şarap ısmarlamak istiyorum" demiş. Onlar da "Obama mı? Gerçekten mi?" diye şok geçirmişler. Şarabı masaya getirdiklerinde anlattılar, çok güldük.

Obamalar göründükleri gibiler mi gerçekten?
Kesinlikle öyleler. Aynılar. Obama kendisi olup dört yıl başkan olmayı, başkası olup sekiz yıl başkan olmaya tercih ediyor.

Bu hükümetin 'umut' mesajı çok pozitif ve motive edici ama gerçek dışı beklentilere yol açtığını düşünüyor musunuz?
Obama'nınki naif bir optimizm değil. Eğer bir işe umut ederek başlamıyorsan, sonunu getirmene imkan yok. Obama'nın geleceğe umutlu bakışı, kendi karakterinde var zaten. Onun bu yönü bulaşıcı, ekibini de etkiliyor. İşlerini hakkıyla yapabilmek için müthiş çaba sarf ediyorlar.

Son bir soru; stres idaresi için yogaya ihtiyaçları olursa beni önerir misin?
(Gülüyor) Daha çok eliptik bisiklete düşkünler ama söylerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN