ELVAN DEMİRKAN ELVAN DEMİRKAN

Hastalıklara çare sanal oyun

Farmville gibi sanal oyunlara bağımlıysanız ve vaktinizi boşa harcadığınız için kendinizi suçlu hissediyorsanız, size bir müjdem var! Bilmeyenlere kısa not: Farmville, Facebook'un en popüler ve de benim fikrimce, en saçma sapan sanal oyunu. Özellikle ev hanımları arasında öyle bir çılgınlık ki bu, sanal çiftlikte sebze ekip çiftlik hayvanı yetiştirerek saatlerini geçiriyorlar.

TETRİS'E ÇOK BENZİYOR
Şimdi konuya tekrar döneyim. Sanal oyun bağımlılığınız ile artık dünyaya faydanız olabilir. Bilim adamları Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara çare bulacak sanal bir oyun geliştirdi. Adı Foldit. Oyun Tetris'i andırıyor. Ama blokların yerini değiştirmek yerine, proteinler için yeni kombinasyonlar üretiyorsunuz. Oyun, bulmaca serisi şeklinde düzenlenmiş. Çözdükçe daha zor düzey geliyor ve gittikçe sizi uzmanlaştırıyor. Bu sayede belki de bilim adamlarının henüz bilmediği ve hastalıklara çare olacak alternatif protein şekillerini bulabilirsiniz. Bilgisayar uzmanı veya bilim adamı olmanız gerekmiyor; sadece binlerce kombinasyonu deneyecek zamanınızın ve sabrınızın olması lazım. Ben hemen siteye girip, ilk bilmeceyi çözdüm ama benim sorunum; bilgisayar oyunlarını sevmiyor olmam... O yüzden bilime bu konuda bir faydam olması çok zor. Ama vakti ve ilgisi olanlara duyrulur... Proteinlerin sırrını çözen, hayatın da sırrını çözüyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.