FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

Kapadokya adeta bir film platosu

Peribacaları, kayadan oyma ev ve kiliseleriyle ünlü Kapadokya; yurt içinden ve dışından birçok filmin platosu haline geldi. Son olarak bir Hollywood ekibi daha çekimler için Kapadokya'ya geldi. Haluk Bilginer ve Hera Hilmar'ın başrollerini paylaştığı 'The Mountains and the Stones' isimli filmin çekimleri, Kapadokya'da başlandı. Daha önce 'Kış Uykusu' isimli filmin çekimleri için Kapadokya'ya giden Haluk Bilginer'in yeni filminin çekimlerinin aynı bölgede başlaması, sinemaseverleri epey heyecanlandırmıştır.

HALK SET ORTAMINA ALIŞKIN
Her yıl birden çok filmin çekilmesi, Kapadokya'nın gelecekte sinema ve film endüstrisinde hafife alınamaz ağırlığının olacağını işaret ediyor. Halk, set ortamına son derece alışkın. Aslına bakılırsa, Kapadokya bölgesinde film çekimleri yeni sayılmaz; 1960'lı yıllarda çekimler başlamış. Sinema çekimlerinin yanına; dizi filmler, belgeseller ve reklam filmleri ve klipler de eklenmeye başlamış. Film çekimlerinin bölgede 2000'li yıllardan sonra artış gösterdiği görülüyor. Peki, filmler neden Kapadokya'da çekiliyor dersiniz? O halde açıklıyorum:
1- Kapadokya'nın dünyada ender bulunan coğrafi yapısı, film yapımcılarını cezbediyor.
2- Kapadokya; gizemli ve fantastik görüntüsüyle adeta doğal bir film platosu gibi duruyor. Hazır bir plato olma özelliğinden dolayı çekim masraflarını azalttığı gibi, yapımcıların işini de kolaylaştırıyor.
3- Trafik yoğunluğunun çok az oluşu ve nüfus hareketliliğinin yüksek olmayışı, film çekimlerini kolaylaştırıyor. Ancak bölgede film çekimlerinin artmasının, Kapadokya'ya nasıl bir etkisi olduğuna gelince... Bunlar, Kapadokya'nın dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynayıp popülerliğini daha da artıracaktır.
Kapadokya'da çekilen bazı filmler şöyle:
'Kış Uykusu'
'Patron Mutlu Son İstiyor'
'Hititya: Madalyonun Yüzü'
'Nuh'un Gemisi'
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN