FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

Köy meydanında Cemcir’li film gösterimi

Her geçen yıl daha da gelişen ve Türk filmlerini sadece Bodrum'la değil, Yunanistan'ın Kos adasıyla da buluşturan Bodrum Türk Filmleri Haftası'nın yedincisi için Bodrum'dayım.
Festivale SİSAY ve MGD, büyük katkıda bulunuyor. Kos ve Bodrum belediyeleri de desteğini esirgememiş.
Organizasyonun en çok dikkatimi çeken ve sevdiğim yanı, Mumcular Köy Medyanı'nda gerçekleşen Dere Tepe Sinema gösterimleri oldu.
Dere Tepe Sinema etkinliği sırasında, oyuncu Murat Cemcir ile köy meydanında buluştuk. Cemcir'e "Hoşgeldin" deyince, "Ne hoşgelmesi!
Biz bu festivalin ilkinde de buradaydık, hep buradaydık" diye karşılık verip devam etti: "Bodrum Türk Filmleri Haftası bize çok uğurlu geldi. Bu, festivalin yedinci yılı.
Biz de yedinci filmimizi çekiyoruz.
Umarım 14'üncü yılında uluslararası bir yerlerde oluruz." Bodrum Türk Filmleri Haftası'nı düzenleyen SİSAY Başkanı Cenk Sezgin ise "Bizim enerjimizi aşan bu işi, Bodrum'da yaşayan sanatseverlerin büyük katkısıyla büyütmeye devam etmek istiyoruz" dedi. Sezgin'den söz aldık; seneye belki diğer köy meydanlarında da film gösterimleri yaparlar.
Festivalde gösterilen filmlerden bazıları önümüzdeki günlerde vizyona girecek. Bodrum halkı ise bu festival sayesinde birçok filmi önceden izleme şansına sahip oldu.
Bu yılki sürprizler ve festivalin yenilikçi kimliğini güçlendirmeye yönelik düzenlemeler takdiri hak etti. Sinemacılar için Mumcular Köyü'nde düzenlenen gösterimlerin yanı sıra, Kos adasında yapılan gösterimlerde de seyircinin filmlere verdiği tepkileri görmek büyük bir fırsat oldu.

YUNANLAR ÇOK GÜLDÜ
Festivalin ilk gününde; Kos Orpeheus Sinemaları'nda, Selçuk Aydemir'in yazıp yönettiği, başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Rasim Öztekin'in paylaştığı 'Çalgı Çengi İkimiz' filmi gösterildi.
Gösterime; filmin yapımcısı Necati Kocabay ile Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir katıldı. Yunan izleyici, filmin ilk yarısında biraz durgundu. İkinci yarıda ise gülmekten kırıldılar! Gösterim sonrası Koslu bir izleyici, Murat Cemcir'in yanına giderek "Sen filmdeki çocuk olamazsın, bakayım senin dişlerine" deyince herkes kahkahayı patlattı.
Cemcir'in dişlerinin gerçekten filmdeki gibi olduğunu sanmış.
Cemcir, festivalin ikinci günü Mumcular Köy Meydanı'nda çocuklara bir sürpriz yaptı. Filmin ortasında meydana geldi ve herkes şoke oldu! Köylüler, önce "Yok canım, o değildir" deyip sonra Cemcir'in yanına koştu. Cemcir'in köy meydanındaki sürprizinden sonra yakında bir diziyle ekrana döneceğini de öğrendim. Senaryoyu okumuş ancak çekim ve yayın tarihi henüz belli değilmiş.
'Ailecek Şaşkınız' isimli yeni filmi için de geri sayıma başlayan Murat Cemcir, "Filmimizin kaderi Beşiktaş, gücü Galatasaray, içeriği de Fenerbahçe gibi olsun" dedi.
BİZE ULAŞIN