FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

Marvel evreni, dil ve kültür farklarını ortadan kaldırıyor

Marvel'ın çok sevilen karakteri şimşek tanrısı 'Thor', yeni macerası 'Thor: Ragnarok'ta bilmediği diyarlara sürükleniyor. Bu hafta vizyona giren filmde 'Valkyrie' rolünü canlandıran güzel oyuncu Tessa Thompson, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

Filmden önce 'Thor' ve Marvel hakkında ne biliyordunuz?
Filmlerin çoğunu izlediğim için epey çok şey biliyordum. Çocukken çizgi romanları pek okumazdım, oyuncak bebeklerimle oynardım. Ama kız kardeşim çok okurdu. 'Thor'la ilk defa filmler sayesinde tanıştım. Büyük bir Kenneth Branagh hayranıyım ve onun gibi bir yönetmenin çizgi romanı filme dönüştürmesi çok ilgimi çekti. 'Thor', benim üstümde büyük bir etki yaratan ilk Marvel evreni filmi oldu.

'Thor'u diğer çizgi romanlardan ayıran şey neler sizce?
Erkek olmanın ne demek olduğunu anlatıyor. Ayrıca aile ve kardeş rekabeti fikri var, ki bence bu özellikle genç insanların anlayabileceği bir şey. Bence içinde gerçek insan temaları bulunuyor.

Filme nasıl dahil oldunuz?
Üstünde savaş boyası olan deri bir kostümle seçmelerin yapıldığı odadaydım. Elimde bir kılıç vardı. Bir kere kılıç dersi almıştım ve nefret etmiştim. Benim gibi sakar biriyseniz 'Valkyrie' gibi bir karakter yere sağlam basıp çok çalışmanızı gerektiriyor. Buna bayıldım.

'Valkyrie' nasıl bir karakter?
O, 'Asgard'ın birçok elit savaşçısından biri. Ama onunla tanıştığımızda 'Sakaar' denen başka bir gezegende dolaşan eski bir savaşçı durumunda. Yurdunu arkasında bırakmış çünkü geçmişi onu rahat bırakmıyor. 'Thor' ve 'Hulk'la tanıştığında 'Asgard'ı kurtarma ekiplerinin bir parçası oluyor.'Valkyrie' ile 'Thor' arasında nasıl bir ilişki var?
'Valkyrie', kavgacı bir tip. Temelde 'Grandmaster' için çalışıyor ve ona gladyatör yarışması için yarışmacılar getiriyor. 'Thor'u bulduğu zaman onu da 'Grandmaster'a satmak üzere yakalıyor. Başta 'Thor' ve 'Valkyrie' arkadaş olmuyor ama sonra aralarında bir saygı oluşuyor. İkisi de savaşçı ve ikisinin de içinde bir ahlak pusulası var. İkisi de halkını ve sorunlarını geride bırakmış. Geri dönüp hayatlarıyla yüzleşmek için karar vermeye çalışıyorlar.

Peki bu rolü oynayacağınızı öğrendiğinizde ne hissettiniz?
Otele döndüm ve uyumadan önce 'Yenilmezler' filmlerinden birini izledim. Bir saat sonra beni arayıp rolü aldığımı söylediler. Tamamen hayal gücüne dayalı bir ortamda çalışmanın eşsiz bir deneyim olacağını hissetmiştim. Bu hep aç olduğum bir şeydi.

Bu karakter, sizi fiziksel açıdan zorladı mı?
Fiziksel anlamda en yorucu işim bu oldu. 'Valkyrie', elit bir savaşçı. Epey paslandığını söylüyor ama olağanüstü bir dövüşçü ve neredeyse 'Thor' kadar güçlü. Kılıcını, eşsiz bir şekilde kullanabiliyor. Erkek gibi dövüştüğünü söyleyebilirim. Bu sahnelerde muhteşem dublörüm Tara Macken'la çalıştım.

Genel olarak bu film sizin için nasıl bir deneyim oldu?
Yorucu ve eğlenceliydi. Dövüş sahnelerinde çok sıkı çalışmak, sandığımdan daha fazlasını yapabileceğimi hissettirdi bana. Pelerinle etrafta koşturup uzay gemisine bindiğime ve kötü adamları yumrukladığıma hâlâ inanmakta zorlanıyorum. İnsanlar için bu kadar önemli olan, çocukların ve yetişkinlerin hayal gücünü kaplayan, dil ve kültür farklarını ortadan kaldıran bir fikrin parçası olmak harika bir şey.
BİZE ULAŞIN