DR. ECE HATTAT

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat!

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar nelerdir? Önlem almak için ne yapmalı? Akın T./İstanbul
Özellikle gençlerde, birden fazla cinsel partnerin bulunması ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına oldukça sık rastlanıyor.

40'TAN FAZLA HASTALIK
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sadece genital bölgelerle sınırlı kalmayabilir, kısırlık, dış gebelik, kanser veya düşük gibi başka sağlık problemlerine de yol açabilir. Bugün, 40'tan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık biliniyor. HIV enfeksiyonu (AIDS), Hepatit B, bel soğukluğu (Gonore), frengi (Sifiliz), genital uçuk, klamidya, mantar enfeksiyonları bunlardan sadece bazıları. İdrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme, peniste, vajinada, makatta veya ağızda yaralar, su veya süt kıvamında ya da beyaz, sarımtırak veya yeşil renkte ve kokusu normalden farklı olan akıntılar, siğiller ve içi su dolu kabarcıklar, kasıklarda şişlik ve bezeler, yumurtalıklarda ağrı, cilt döküntüleri, cinsel ilişki sonrası ağrı veya kanama ilk belirtiler olabilir. Önemli olan, vakit kaybetmeden hekime başvurarak gereken tedaviyi görmenizdir. Prezervatif ile cinsel ilişki yaşamanız, cinsel partner sayınızı kısıtlamanız, mümkünse tek eşliliği tercih etmeniz ve cinsel partnerinizi dikkatle seçmeniz de koruyucu önlemlerdir.

BAHAR YORGUNLUĞU NEDEN OLUR?
Kendimi çok yorgun hissediyorum. Bahar yorgunluğu nedir, neden olur, herkesi etkiler mi? Serda A./Gaziantep

Bahar aylarında kendini yorgun ve halsiz hisseden, odaklanmakta güçlük çeken, mide sorunları, uyku problemleri ve kas-eklem rahatsızlıklarında artış yaşayan pek çok kişi var. Hava şartlarındaki oynamalar, ısı ve nem değişimleri, gündüz ve gece saatlerindeki farklılaşmalar, özellikle büyük şehirlerde havada yoğunlaşan negatif elektrik yükü değerleri, bahar yorgunluğunun ana nedeni olarak gösteriliyor. Bahar yorgunluğu genelde birkaç hafta sürer. Eğer yorgunluk sorununuz devam ediyorsa bunun altında başka sorunlar yatıyor olabilir. Organik anlamda, alerjiler, tiroid sorunları, kansızlık, enfeksiyonlar ile depresyon kendini yorgunlukla belli edebilir.

AÇIK HAVADA YÜRÜYÜŞ
İş-okul-aile stresi gibi problemler de sizi yorabilir. Bunun yanında aşırı yoğun iş dönemleri, yeni anne- baba olmak, boşanmak gibi sosyal faktörler de etkilidir. Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için bol su için, açık havada 30- 45 dakika arası yürüyüşler yapın, uykunuza özen gösterin. Sosyal fırsatları değerlendirip sevdiklerinizle vakit geçirin. Sigara ve alkolden uzak durun. Ko-enzim Q10, L-carnitin, multivitamin ve ginseng gibi besin desteklerinden de yararlanabilirsiniz.

BİLGE YAŞLILARA KULAK VERİN
42 yaşındayım, yaşlanıp dünün insanı kalmaktan korkuyorum. Korkumu yenmek için ne yapmalıyım? S.T./Bolu

İlerleyen yaşlarda, zihinsel ve hafıza işlevlerinde sorunların başlaması birçok gencin yaşlıları 'dünün insanları' olarak görmesine yol açıyor. Oysa yaşlıların gençlere verebileceği birçok değer var; 'bilgelik' de bunlardan biri. Amerika'da 247 kişiyi inceleyen yeni bir çalışma, yaşlıların sosyal sorunları, aile-iş problemlerini daha rahat çözümlediklerini, birden farklı bakış açısı getirebildiklerini, uzlaşma yollarını daha rahat belirlediklerini gösterdi. Uzmanlar ayrıca yaşlılarda beynin problem çözme, çözüm üretme gibi bölümlerinin daha iyi çalıştığını belirtiyor. Kısacası yaşlıları 'bugünün insanları' olarak görmek şart.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN