DR. ECE HATTAT DR. ECE HATTAT

Mutluluğunuz eşinizin elinde

Eşim son altı aydır işsiz. Onun mutsuzluğu bana da yansıyor. Ona nasıl davranırsam bu dönemi daha kolay atlatırız? Sizce bunun bir ilacı var mı? H.K./Aydın
Yapılan araştırmalar kişisel mutluluk için sağlık, iç huzur ve kişisel başarı gibi kriterlerin önemli olduğunu gösteriyor. Ancak yeni yayınlanan ve 1956'dan günümüze 6 bin kişiyi inceleyen bir çalışma mutluluğunuzun eşinize bağlı olarak arttığını veya azaldığını gösterdi. Özellikle uzun süredir evliyseniz; beklentilerin uyumu, anlayış ve özveri gibi ilişki kalitesini belirleyen noktalar, sizin mutluluğunuzu da belirleyen kriterler oluyor.

YANINDA OLUN
Bunun yanında eşinizin psikolojik durumu da sizin duygusal durumunuzu etkiliyor. Bu nedenle eşiniz depresyon gibi psikolojik bir sorun yaşıyorsa ona mutlaka yardımcı olun ve bir uzmana başvurun. Her şartta yanında olduğunuzu hissettirin.

Horlamak kalp riskini artırıyor
Eşim her gece horluyor ve bundan hiç rahatsız değil. Rahatsız olan benim! Ne yapabiliriz? K.S./Adapazarı
Çok yüksek sesle horluyor, uykuya dalmakta güçlük yaşıyor veya yorgun uyanıyorsanız sadece basit bir uyku probleminiz olduğunu düşünmeyin. Amerika'da 40-74 yaşları arasında 800 kişi üzerinde yürütülen ve yeni yayınlanan bir çalışmaya göre bu belirtiler kalp hastalığı riskinizi de arttırıyor. Horlama sorunu olanlarda üç yıl içinde metabolik sendrom riski tam iki kat artıyor. Metabolik sendromun yüksek kan basıncı, kan şekerinde artış, trigiliseritlerde yükselme ve bel kalınlığı gibi belirtilerle kalp, şeker hastalığı ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını hatırlatalım. Ayrıca uykuya dalmada zorluk veya haftanın en az üç günü yorgun uyanma gibi şikayetleri olanlarda bu risk, yüzde 80'e varan oranda artıyor.

SOLUNUM DURABİLİR
Bu nedenle uzun süredir devam eden bir horlama şikayetiniz varsa ve özellikle ailenizde kalp-damar hastalıkları görülüyorsa, mutlaka bir uzmana danışın. Uykuda solunum durması gibi bir problem olup olmadığını araştırın ve eşinizin mutlaka tedavi olmasını sağlayın.

Hiç HIV testi oldunuz mu?
Evlenirken AIDS testi yaptırmıştık ama bu virüs saklanabiliyormuş. Sizce bir yıl sonra testi hem kendime hem de gerekirse eşime tekrarlatmalı mıyım? E.Ş./Bolu
HIV için uzun yıllardır ELISA testi uygulanıyor. Genellikle şüphelendikten sonraki ilk üç ay içinde yaptırdığınız testler doğru sonuç veriyor. Test pozitif olsa bile yeniden tekrarlanıyor. Hala pozitif sonuç varsa ek testler uygulanıyor. Son yıllarda HIV için hızlı testler de geliştirildi. Ancak burada çıkan pozitif bir sonuç yine diğer kan testleriyle onaylanıyor. HIV ve AIDS erken dönemde teşhis edildiğinde yaşam süresini uzatan tedavileri uygulamak mümkün oluyor. Bu nedenle hangi yaşta olursanız olun, özellikle risk taşıdığınızı düşünüyorsanız mutlaka test yaptırın ve bunu doktorunuzla paylaşın.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.