İDİL ÇİMRİN İDİL ÇİMRİN

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım

Herkese merhabalar. '2017 sonlarına doğru mutlu aile sofrasında ne yapsam?' diye düşünürken, aklıma tüm özel davetlerimde yaptığım arkadaşlarımın müşterilerimin benden sıklıkla talep ettiği hazır yufkadan çikolata kremalı baklavam geldi. Madem çikolatalı enfes baklava tarifini sonunda ısrarlara dayanamayarak veriyorum. Cevizlisinden fıstıklısına tahinlisinden hurmalısına her istediğimizde hazır yufkadan envai çeşit baklava hazırlamamız mümkün. Pazar gününüzü ailenizle geçirmeye ayırın ve mutfakta çakılıp kalmayın diye ben bugün en kolayından bahsedeceğim.

15 DAKİKADA HAZIR
Bu baklavayı ürettiğim güne bin şükür, o kadar havalıyım ki sormayın gitsin. 'Aman İdil öyle güzel baklava yapıyor, böyle inanılmaz bir çikolatalı baklavası var' diye diye sağolsun tüm sevdiklerim bu baklavanın birçok mecrada nam salmasına sebebiyet verdiler.
İtiraf ediyorum çok meşhur olmuş bu baklavamı yapmak benim sadece 15 dakika mı alıyor ve yufkaları da tek tek elimde açmıyorum hazır yufka kullanıyorum. Ve yine itiraf ediyorum aslında üzerinde şerbet yok, bu nedenle siz üstüste birçok adet yiyebiliyorsunuz. Sizin üzerinde şerbet var sandığınız parlak sos aslında sadece baldan ibaret. 'Ne var bunun içinde bu kadar lezzetli?' diye bana sorup durduğunuz iç malzemesi ne yalnızca ceviz, ne yalnızca fıstık... Deneyin siz de beğeneceksiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun...

ÇİKOLATA KREMALI BAKLAVA
16 adet baklava yufkası
500 gr. fındıklı çikolata kreması
50'şer gr. iç badem, ceviz, fındık, iç Antep fıstığı
200 gr. eritilmiş tereyağı sıvı yağ karışımı
Bir çimdik tuz
1 çay kaşığı tarçın
ŞERBET İÇİN:
1 su bardağı su
1 su bardağı bal
1 tarçın çubuğu
YAPILIŞI: Baklava yufkaları araları yağlanarak beş kat dizilir üzerine oda sıcaklığında beklemiş çikolata kreması sürülür. Kuruyemişler robottan çekilir içine tuz ve tarçın eklenir. Çikolata kremasının üzerine serpilir. Tekrar beş kat araları yağlanarak serilir. tekrar aynı işlem tekrarlanır. Fırına girmeden önce dilimlenir. 180 derece pişirilir. Şerbet malzemeleri kaynatılmaz ısıtılıp karıştırılır ve ılık olur. Sıcak baklavanın üzerine yavaş yavaş dökülür.
BİZE ULAŞIN