İDİL ÇİMRİN İDİL ÇİMRİN

Mutfağınızdan turp eksik olmasın

Herkese merhaba, Bugün İdilika'nın Mutfağı'nda, sağlık açısından inanılmaz faydaları olan, tezgahlarda pembe pembe bizlere gülümseyen turpu işliyoruz.
Özellikle yemeklerimde sık sık kullandığım bebek turplar; hem görüntüsü, hem de yemeklerin ve salataların besleyici etkisini artırmaya yönelik şifalı yönüyle mutfağımda her zaman yer alır.
Turp, son derece serttir ve rendeleyerek ya da incecik doğranarak tüketilebilir.
Çiğ olarak tüketilmesi her zaman daha sağlıklıdır.

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR
Turp, öksürüğe karşı inanılmaz faydalıdır.
Bal ile karıştırıldığında, özellikle çocuk öksürüklerinde kısa sürede sonuç almak mümkündür. Turp, tüketilen yiyeceklerin sindirilmesi ve hazım sorunlarının ortadan kaldırılması için çok faydalı bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin miktardaki diyet lifleri yardımıyla sindirim sisteminde bulunan bütün organlara fayda sağlar.
Ayrıca turp çok güçlü bir antioksidandır.
Bu özelliğinden dolayı birçok hastalıktan bünyeyi korur.
Kırmızı turpun insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle insanlar kırmızı turpu her mevsim tüketmek ister. Fakat ülkemizde kış mevsimi geldiği zaman turp üretimi yok denecek kadar azalır.

TURŞUSU DA OLUR
Sizler de, daha az bulunduğu zamanlarda da tüketebilmek için turpun bol olduğu zamanlarda kırmızı turp turşusu yaparak kış ayları için saklayabilirsiniz.
Kırmızı turp turşusu, solunum yolu rahatsızlıkları için birebir olduğu için aslında tam bir kış besinidir. Bu nedenle kırmızı turp turşusunu en çok kış aylarında tüketmelisiniz.
Bugünlük benden bu kadar. Bana istediğiniz zaman idilikaninmutfagi@sabah. com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Mutlu sofralarda buluşabilmek dileği ile...

YOĞURTLU TURP MEZESİ
2 adet orta boy turp
2 diş sarımsak
5 yemek kaşığı yoğurt
Tuz
Sıvı yağ
Pul biber
YAPILIŞI: Turpları rendeleyip tuz, sıvı yağ, rendelenmiş sarımsak ve yoğurtla karıştırıyoruz. Karışımı servis tabağına alıp üzerini pul biber ile süslüyoruz.

PORTAKAL SOSLU HAVUÇLU TURP SALATASI
4 adet havuç
2 adet turp
1 adet portakal
Zeytinyağı
Tuz
ÜZERİ için :
Sumak
YAPILIŞI: Havuçların ve turpların kabuklarını soyup rendenin kalın tarafıyla rendeliyoruz. Karıştırma kabına rendelenmiş sebzeleri koyuyoruz. Üzerine tuz serpip portakal suyunu döküyoruz. Zeytinyağı da gezdirerek karıştırıyoruz.

TURP TURŞUSU
2 kg. kadar kırmızı turp
Bir çay bardağı kadar sirke
Bir yemek kaşığı tuz
Bir yemek kaşığı toz şeker
5 diş sarımsak
Su
YAPILIŞI: Öncelikle kırmızı turpu çok iyi yıkıyoruz ve dilim ilim doğruyoruz. Doğranmış turbu bir tencereye koyuyoruz. Turpların üzerini geçecek kadar su ekliyoruz. Tuzu, sirkeyi, sarımsakları ve toz şekeri de koyuyoruz, tuz ve şekerin erimesini sağlamak için karıştırıyoruz. Tencereyi ocağa koyuyoruz. Turplar pişince ocağın altını kapatıyoruz. Suyuyla birlikte bir cam kavanozun içine koyup ağzını sıkıca kapatıyoruz.

BİZE ULAŞIN