OKAN CAN YANTIR OKAN CAN YANTIR

Boykot meselesi

Fransız parlamentosu, sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı kabul edilir edilmez de memlekette bir infial başladı. Fransız mallarını kimin nasıl protesto edeceği konuşuluyor. Zannedersiniz ki vatanseverlik Fransız malını boykot etmekle ölçülüyor.

BİZE YAKIŞMAZ
Asıl acıtması gereken, topraklarının DNA'sı, "kardeşlik" ve "beraber" yaşama olan coğrafyamızın bir sorununun, başka milletlerin diline sakız olmasıdır. Bu toprakların insanı bin yıl kardeşlik içinde yaşamıştır. Dünya tarihi Türkler'e birçok kulp takmıştır ama; "katil", "hırsız" ve "çapulcu" diyememiştir. Mohaç'a giderken bir köylünün bahçesinden armut koparan askerin orada idam edildiğini yabancı kaynaklar bile yazar.
Yavuz Sultan Selim, bastığı yerleri titrettiği dönemlerde, İstanbul'daki gayr-ı müslim nüfusunun fazlalığından dert yanıp bir kısmını Anadolu'nun değişik yerlerine göndermeyi aklından geçirdiğinde karşısına devlet ve İslam hukuku çıkmıştır; yapamamıştır.
Buraların tarihini yargılamak, politikacılara düşmez. Ama bu sorunu çözmemek de bizim tarihimize yakışmaz.
Cumhuriyet boyunca kaç tane Ermeni tarihi uzmanı yetiştirdik? Bugün üniversitelerimizde, resmi ideolojinin dışında bu konuyla ilgili kaç sunum yapılıyor acaba?
Buraların tarihi, bu sorunların üstesinden gelecek, her vatandaşıyla istisnasız kucaklaşacak kadar kuvvetlidir; kimse başkalarından medet ummasın.
Kimse de, "Topu topu 50 milletvekili katıldı canım!" diye kendini avutmasın. Bu da apaçık bir politik manevradır. İstenilen etki de yaratılmıştır, kararı alanlar Fransız devletinin tamamını bağlamıyor mesajı da verilmiştir. Artık yerseniz...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları