OKAN CAN YANTIR OKAN CAN YANTIR

Baba olabilmek...

Medyaya ilişkin geçmişimde sadece iki başlık var. Birincisi Esquire; tam 13 yıldır bu sektöre ilişkin öğrendiğim ne kadar şey varsa, hepsini borçlu olduğum yer.
İkincisi Günaydın.
Dergiden sonra bünyeye gazete virüsünü aldığım; bulunmaktan, emek vermekten tarifsiz mutlu olduğum, güzel insanların yeri.
Köşeyi takip edenler bilir; burada dergi ile ilgili haberler paylaşmak konusunda hassas davranırım. Ama bugün mecburum.
Bilin istiyorum çünkü...
Esquire, Haziran sayısında üç ayrı kapakla çıktı piyasaya; Münir Özkul, Barış Manço ve Cüneyt Arkın.
Babalar Günü şerefine.
Dergide Orhan Kemal, Sadri Alışık, Nejat Uygur, Cem Karaca, Tarık Akan ve Kazım Kanat da var.
Aslında onların nasıl babalar olduklarına dair hikayeler var.
Anlatanlar da bizzat evlatları.

"UYURKEN GELSENE..."
Kerem Alışık... Babasına özlemini bir mektupla anlattı, şu satırları yazdı: "Bugün annem mutlaka senin çok sevdiğin o börekten yapar. Onu soracak olursan, annemin bir tarafı yıkık kaldı baba. Kolun ağrıyordu; ağrın devam ediyor mudur?
Hani sen beni, uyurken severdin ya... Uyurken bir gece rüyama girsene be baba, bi' öpsene, bi' sarılsana bana."
Batıkan Manço...
Babasının rüşvetle nasıl kollarına masaj yaptırdığını, abisi Doğukan'ın en çok hangi yönünü kıskandığını ve babalarının, o kadar gösterişli bir hayat içinde, evin içini mütevazılıkla nasıl yönettiğini anlatıyor.
Behzat ve Süheyl Uygur kardeşler...
Nejat Baba'nın bir kavgayı ayırmak isterken dayak yiyip karakolluk olduğunu, karakolda nasıl önce Münir Özkul, sonra da Gazanfer Özcan zannedildiğini anlattı.

NEREDEN GÜÇ ALIYOR?
Münir Özkul...
O hepimizin 'Mahmut Hoca'sı, 'Yaşar Usta'sı. Yıllardır, sağlığı üzerinden spekülasyonlar yapılıyor. O inadına direniyor. O gücü nereden aldığını da kızı Güner Özkul'dan dinliyoruz.
Kazım Kanat'ın otostopla Avrupa'yı dolaştığını biliyor muydunuz?
Ya da Orhan Kemal'in, oğlu Işık Öğütçü'ye ilk kitabını nasıl okuttuğunu? Tarık Akan gibi bir babanın oğlu olmanın ne demek olduğunu ya da Emrah Karaca'nın babası Cem Karaca'ya duyduğu özlemi...
Hepsi için bu ay bir Esquire edinin.
Hepsinin Babalar Günü kutlu olsun... Hepinizin... Hepimizin...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.