AYŞE ÖZYILMAZEL AYŞE ÖZYILMAZEL

'Su Sergisi' ve çocuklar

Ha bugün ha yarın derken sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampusü Doğa Tarih ve Bilim Müzesi'nde (amma uzun isimmiş) buldum kendimi. Sebep? 5. Dünya Su Forumu kapsamında ülkemize gelen 'Su Sergisi'ni gezebilmek... Amerika Doğa Tarihi Müzesi tarafından üretilen sergiyi, Coca Cola ve UNDP el ele verip, ülkemize getirmiş.

SU OLMAZSA OLMAZ
İçerigirer girmez bir grup küçük öğrenci dikkatimi çekiyor. Sergide onları ağırlayan ağabeylerini ablalarını dikkatle dinliyorlar. Aralarına kaynıyorum, "Daha sergiyi gezmedim, siz gezmişsiniz. Ne öğrendiniz bana anlatır mısınız? Su bize niye lazım?" Yaşları 5 ile 8 arası gidip geliyor.
İnci: Sağlığımız için, barajlar için.
Kaan: Hayvanların yaşaması için, bizim yaşamamız için, yüzmemiz için.
Ege: içmezsek susuz kalırız, Dünya sudan oluşuyor, su olmazsa Dünya olmaz.
Mert: İçersek iyi olur, ağaçlar iyi olur, su olmazsa yağmur yağmaz.
Aleyna: Bitkiler olmaz. Sağlığımız için brokoli, ıspanak yemeliyiz.
Çocuklara teşekkür edip sergiye devam ediyorum. Su ile ilgili ne varsa öğreniyorum, oturup belgesel izliyorum, tek bir damlanın önemini bir kez daha anlıyorum. 14 Haziran'a kadar siz de gidin, çocuklarınızı götürün. 'Su Sergisi' çok önemli...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları