MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Emek'in yıkılması kültürel bir soykırımdır

Yıkılmayacakmış,aynen üst kata taşınacakmış... Siz kimi kandırıyorsunuz! Planları niye bugüne kadar sakladınız? Bizans sarayının üstüne otel yapan, kültürel mirasların talan edilmesine göz yumduğu için UNESCO'dan bile fırça yiyen bir zihniyet (bkz. İstanbul'un Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılması tehlikesi), 'Emek Sineması'nı yıkmayacağız, yeni yapılacak alışveriş merkezinin üstüne taşıyacağız' dese kim inanır ki! Daha önceki örneklerde olduğu gibi yine kandırıyorsunuz milleti. Sunduğunuz proje 'deli şaçması'... Madem 'Yukarı taşırız' gibi fantastik bir öneride bulunuyorsunuz, o zaman yukarı taşımadan da yapabilirsiniz! Hem maliyeti de az olur. Aslında neden taşıyorsunuz ya da yıkıyorsunuz? Zaten her yeri alışveriş merkezi (AVM), kafe, dönerci yaptınız. Bu tarihi binadan ne istiyorsunuz? Bari o kalsın geriye... Koltukları eskiymiş, kötü kokuyormuş, kimse film izlemiyormuş, zarardaymış... Vallahi ben hiç kötü koktuğunu hatırlamıyorum. Koltuklar eskiyse de değiştirilir bir gecede.

BİR YAZAR NEDEN AVM İSTER
Zarar ediyorsa da etsin kardeşim! Bu memlekette zarar etmeyen proje mi kaldı? Karayolu tünelleri, barajlar vs... Ne yapacaksınız? Yeni Emek'in gişe geliriyle bütçe açığını mı kapatacaksınız? Emek Sineması, zarar etse de yerinde durmalı. Çünkü o eski Beyoğlu'nun yıkılmayan birkaç kalesinden biri. Emek'te herkesin bir hatırası var... Kimi ilk filmini izledi, kimi ilk kez öpüştü, kimi de sinemanın efsane sanatçılarını görme fırsatını buldu orada. Rahat koltuklarda film izlemek isteyen, gitsin Kanyon'a, İstinye Park'a... Sorarım size; Emek yıkılırsa, Beyoğlu'nda geriye tören düzenlenebilecek bir salon kalacak mı? Emek Sineması'nın yıkılması kültürel bir soykırımdır. Eğer yıkılırsa gelecek nesiller sizleri lanetle anacak... Her yeri yıkıp, AVM cehennemine çevirdiğiniz için. Sevgili köşe yazarı arkadaşlarım, ağabeylerim niye savunuyorsunuz Emek'in yıkılmasını? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. "Kâr etmiyormuş, kimse film izlemiyormuş" diyorsunuz. Nasıl kapitalist bir zihniyete sahipsiniz? Tarihten, kültürden bahsediyoruz arkadaşlar! Sevgili yazar arkadaşlar... Yurtdışına çıktığınızda, Venedik'te, Paris'te birden kendinizi 18'inci, 19'uncu yüzyıldan kalma canlı bir müzede yürüyor gibi hissetmiyor musunuz? İstanbul'da tarihi dokusunu tamamen koruyan tek bir sokak gösterin bana lütfen. Çocukluğunuzun geçtiği mahallelere hiç mi yolunuz düşmüyor? Arnavut kaldırımlı kaç sokak, kaç cumbalı ev kaldı? Araştırmaya zahmet etmeyin. Ben size yazarım. Sıkı durun! Doç. Dr. Turgut Cansever'e göre 1950 yılında toplam 100 bin 'tarihi ev'e sahip olan İstanbul'da bugün ayakta kalan tarihi ev sayısı sadece 500... Cansever'e göre İstanbul, tarihini koruma açısından Uganda, Kamboçya ve Vietnam'dan bile daha kötü durumda. Ne yapacaksınız bu kadar çok AVM'yi?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN