MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Kimin sanatçı olduğuna Kılıçdaroğlu mu karar verecek?

'Bana bir masal anlat baba / İçinde bütün oyunlarım / Kurtla kuzu olsun şekerle bal / Anlatırken tut elimi/ Uykuya dalıp gitsem bile/ Bırakıp gitme sakın beni/ Bana bir masal anlat baba / İçinde tüm sevdiklerim / İçinde İstanbul olsun.' Yeni Türkü grubunun birçok müthiş şarkısı var ama 'Bana Bir Masal Anlat Baba'nın yeri ayrı... Bu şarkının sözleri ve melodisi bir çocuk kadar samimi ve bir aile kadar sıcak. Aynı zamanda 'Süper Baba' gibi efsane bir dizinin müziği olması da insanları dinlerken hayatın daha amatörce ve samimi yaşandığı yıllara götürüyor.
CHP'nin bu şarkıyı 16 Nisan referandumunda siyasi kampanya müziği olarak kullanmak istemesi gerçekten parlak bir fikirmiş. CHP'nin 'Mavi Boncuk' seçimi de iyi ama 'Bana Bir Masal Anlat Baba' şarkısını kullanabilselerdi kesinlikle fark yaratırlardı. Halbuki seçim şarkısı dendiğinde AK Parti hedefi tam 12'den vurur, fark yaratırdı. Bence AK Parti, kurulduğu günden beri reklam kampanyalarını yürüten ve ne yazık ki 15 Temmuz'da şehit düşen Erol Olçok'un eksikliğini hissediyor.

'KORKTULAR'
Efendim, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçılar ile bir araya geldiği toplantıda 'Bana Bir Masal Anlat Baba' şarkısının referandum kampanyasında kullanılmasına izin vermeyen bestecisi Cengiz Onural hakkında şu açıklamayı yaptı:
"O şarkıyı kullanmak istedik.
Korktular, vermediler. O nedenle şarkıyı besteleyeni de sahibini de kınadım. Asla onlara da sanatçı demiyorum. Kimse kusura bakmasın." Onural da Twitter'dan şu yanıtı verdi:
"Şarkılarımın politik farklılıklar dışında kalmasını tercih ederim. Kimin sanatçı olduğuna tarih karar veriyor." Gayet seviyeli, güzel bir yanıt.
Kimin sanatçı olup olmadığına Kılıçdaroğlu mu karar verecek?
Ne yani, Onural eskiden sanatçıydı da CHP'ye şarkı vermeyince mi sanatçı değil? Kimin sanatçı olup olmadığına siyasetçiler değil, halk karar verir.

HEDEF GÖSTERDİ
Onural, siyasi kimliğiyle öne çıkan bir müzisyen değil ama yaptığı besteler, birlikte çalıştığı sanatçılara bakılınca belki de sosyal demokrat bir siyasi görüşe sahip. Ama Kılıçdaroğlu öyle saçma bir açıklama yaptı ki, CHP'liler bile onu eleştiriyor.
Bu açıklamayla Kılıçdaroğlu, Onural'ı hedef gösterdiğinin farkında mı?
Kılıçdaroğlu, Onural'ı aşağılarken, hedef gösterirken o salonda bulunan sanatçılardan birinin bile bu sözlere itiraz etmemesi utanç duyulacak bir durum.
Peki, AK Parti'liler, şarkısını vermediği için Onural'a kızsaydı ne olurdu? Muhtemelen Onural şu anda kahraman ilan edilmişti!
Aslın bakarsanız besteciler, şarkılarının siyasi kampanyalarda kullanılmasını istemez ve büyük bir maddi kazanç sağlasalar bile istemeye istemeye izin verirler. Çünkü o şarkılar sağcısı, solcusu, ateisti, dindarı vs. herkes için bestelenir. Bir siyasi kampanyada kullanılan şarkı, her zaman masumiyetini kaybeder. Ve bir müzisyenin şarkısının siyasi bir kampanyada kullanılıp kullanılmaması için karar vermesi en doğal hakkıdır.
BİZE ULAŞIN