MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Kapadokya’da balon kazası gelenek oldu

Kapadokya'da turistleri taşıyan balon düştü. Fransız uyruklu bir turist hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı. Haberlerde kazanın ters rüzgar sonucu sürüklenen balonun yüksek gerilim hattına çarpması sonucu meydana geldiği söylendi. 'Ters rüzgarmış canım, kader' deyip geçildi.
Yahu bu Kapadokya'da kaçıncı balon kazası? Zaten turizmde büyük bir kriz var; yabancıların yoğun ilgi gösterdiği Kapadokya'da neden bu kadar çok balon kazası yaşanıyor?
Ucuz olsun diye Çin malı balonların kullanıldığı, balonları yeterli eğitime sahip olmayan insanların kullandığı iddia ediliyor. 25 saatlik uygulamalı uçuş eğitimi balon pilotluğu için yeterli mi? Acaba kişi başı 100 Euro alarak balon gezisi düzenleyenler hava durumu, yükseklik, rüzgar, sıcaklık gibi değerlendirmeleri tam yapıyorlar mı? Bu kadar çok kaza tesadüf olamaz!
Bu konuda Nevşehir Valisi ve belediye başkanı ne diyor? Balon kazalarıyla ilgili sürekli basın açıklaması yapmaktan sıkılmadılar mı?
Ne yazık ki Türkiye'deki en büyük sorunlardan biri de disiplinsizlik. Sadece balon, yamaç paraşütü gibi büyük disiplin ve sıkı denetimler gerektiren aktiviteleri yaparken değil, lunaparkta bir araca binerken bile iki kere düşünün derim.
BİZE ULAŞIN