MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Aldatıldık

Altı dalda Oscar kazanan 'La La Land', özellikle Emma Stone ve Ryan Gosling'in dans sahneleriyle göz kamaştırıyordu. Sinema endüstrisinden bazı kaynaklar;
Stone ve Gosling'in bu kadar iyi dans edemeyeceklerini, dublör kullandıklarını iddia etmişti. Ama filmin yapımcısı, geçtiğimiz Şubat ayında dublör iddialarını reddetmiş ve iki oyuncunun üç ay süren yoğunlaştırılmış dans eğitimi aldıklarını, piyano çalmayı öğrendiklerini açıklamıştı.
Ama Gosling'in ikisi dansçı olmak üzere üç dublörünün olduğu, Stone'un dans sahnelerinin ise Emilie Livingston tarafından canlandırıldığı ortaya çıktı. Daily Mail'in haberine göre; filmin yapımcı şirketi Lionsgate, dublör gerçeğinin ortaya çıkmasının önüne geçmeye çalışsa da engel olamadı.
Sizi bilmem ama ben bir sinemasever olarak kendimi aldatılmış hissettim.
Elbette sinemada dublör kullanmak doğal ama dublörler genelde oyunculara bir şey olmasın diye tehlikeli sahnelerde kullanılır. Ama müzikal olduğu için yüceltilen, Oscar ödüllerine boğulan bir filmde başrol oyuncularının dans etmemesi gerçekten acıklı, trajikomik bir durum. Bir müzikalde başrol oyuncuları dans edemiyorsa o müzikal niye çekilir ki! Ayrıca yapımcı neden yalan söyledi? Elbette Oscar şansını azaltmamak için ama bu ikiyüzlü bir durum değil mi? Dans sahnelerinde dublör kullanıldığı öğrenilseydi 'La La Land' bu kadar çok Oscar alır mıydı? Elbette alamazdı. İyi ki 'Moonlight', En İyi Film Oscar'ını kazanmış. Kazanamasaydı bu dublör rezaleti daha da büyürdü; 'Moonlight'cılar CAS'a başvururdu falan filan.
BİZE ULAŞIN