MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

İnternet çağında emlakçı kazığı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el konut satışına ilişkin piyasada düzensizlik ve başıboşluk olduğunu belirterek, "Komisyon oranları belirlenecek ve herkesin farklı komisyonla iş yapması önlenecek" dedi.
Emlakçıların komisyon ücretlerini düzenlemek, yapılan işi resmiyete dökmek, vergi kazancını artırmak adına olumlu bir adım. Ama bir adım da vatandaş için atılmalı!

AZ EMEK, İYİ PARA
Asıl tartışmamız gereken; şu: Bir konut satışında yüzde 3 komisyon alan, bir yıllık kira bedelinin yüzde 10'unu isteyen emlakçılar, gerçekten kazandıkları paraları hak ediyorlar mı? Sakın 'Yüzde 3 istiyorlar ama pazarlıkla yüzde 2'ye iniyorlar' demeyin.
O pazarlık sürecinde de kazanan her zaman emlakçı oluyor; mal sahibinin istediği en son fiyat üzerine yüzde 3, bazen daha da fazla komisyon ücreti alıyorlar.
İnternet çağında yaşıyoruz; satın alacağınız evi, dükkanı, araziyi zaten internetten buluyorsunuz.
Giriyorsunuz emlak sitelerine, fotoğraflara ve bilgilere bakıyorsunuz ve karar veriyorsunuz. Evrak işleriyle uğraşmak eskisi gibi zor değil, çoğunu zaten internetten hallediyorsunuz.
Kiralamada ise sadece hazır sözleşmeye imza atılıyor.
Tüm bu aşamalarda emlakçı, konutun fotoğrafını ve bilgilerini internete yüklemek ve en son aşamada konutu müşteriye göstermekten başka ne yapıyor?
Bazen bunları bile yapmıyorlar, sahibinden satışa çıkarılan konut ve iş yerlerinin bilgilerini kopyalayıp, aynı ilanı sahibinden satış sitelerine koyup müşteriyi bulunca konut sahibini arıyorlar. Genelde yaptıkları tek iş müşterinin internetteki ilanı görüp telefonla aramasını beklemek.
Elbette işini dürüst ve makul fiyat politikasıyla yapan emlakçılar da var ama emlakçıların büyük çoğunluğu çok az emekle iyi paralar kazanıyor. Emlak komisyonunun genelde müşteriden alınması da bir diğer adaletsizlik.
Parayı kazanan konut sahibi ve emlakçı ama komisyonu ödeyen müşteri!
Emlakçıların, fazla emek harcamadan kazandıkları büyük komisyon ücretlerinin emlak piyasasında fiyatları yükseltmesini de unutmayalım.
Emlakçıların, vatandaşı kazıklamasının önüne geçecek yasal düzenlemeler de hayata geçirilmeli. 600 bin liralık bir ev satışından, sadece internete fotoğraf yükledikleri için 30 bin lira kazanıyorlar.
Bu, bir memurun bir senelik maaşı!
BİZE ULAŞIN