MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Milli takımın zararı

İtalya Olimpiyat Komitesi eski başkanı Franco Carraro, ülkesinin 2018 Dünya Kupası finallerine katılamamasının ekonomiye zararını şöyle açıkladı:
"Direkt olarak 500-600 milyon Euro kayıp yaşanacak.
Dolaylı olarak ise maliyet 1 milyar Euro olacak." İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda da bir kaybın yaşanacağını doğruladı ama bu kaybın gayri safi yurt içi hasılayı etkilemeyeceğini söyledi.
Bu köşede A Milli Futbol Takımı'nın başarısızlığının ekonomiye zararından bahsediyorum sürekli.
Keşke ülkemizde de başarısızlığın bu boyutu da ele alınsa. İtalya'nın 60 yıl sonra ilk kez Dünya Kupası'na katılamamasının ekonomiye zararı 1 milyar Euro ise tarihimiz boyunca sadece iki kez Dünya Kupası'na katılan Türkiye'nin zararı ne kadar acaba?
Ya da Dünya Kupası'na katılsaydık ne olurdu diye düşünmemiz gerekiyor. Futbol gibi popüler spor dallarında milli başarıların ekonomiye büyük faydaları var. En basit örneğiyle medya, reklam ve eğlence sektörünün gelirleri artar. Dünya Kupası'ndaki tanıtımın ülke imajına ve turizme katkıları saymakla bitmez.
En önemlisi mutlu ve umutlu insanlar daha üretken olur, çok para harcar, tüketim artar vs.
Türkiye Futbol Federasyonu ve Süper Lig'i zengin insanların oyuncağı ve arpalığı olmaktan çıkarmalıyız. Dünya Kupası'na gidemezsen ülke ekonomisi 1 milyar Euro zarar eder diye kaygılanacak profesyonel yöneticilere, başkanlara ihtiyacımız var.
BİZE ULAŞIN