MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Suriyeliler, Almancı Türkler gibi olur

Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki Yarımca Küçük Sanayi Sitesi esnafı, eleman açıklarını kentte yaşayan Suriyeli göçmenlerden karşılamaya başlamış. Esnaf, kalifiye eleman kalmadığından yakınıyor. Yarımca Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Alaattin Alpergin, "40 seneden beri oto tamir ve bakım ustasıyım.
Sanayide, şu anda çalışan en azından 15 ustayı ben yetiştirdim. Şu an sanayide çalışanların yüzde 80'i Suriyeli.
Türk eleman bulmakta zorlanıyoruz; bütün esnaf böyle" diyor. Alpergin, Türk işçilerin ödenen ücretleri beğenmediğini iddia ediyor. "Asgari ücret bin 600 lira oldu ama bin 800 ile 2 bin liranın altında maaş veren hiçbir usta yok. Bu durumda bile çırak bulamıyoruz.
Türk çırak ve kalfalar ya fazla para istiyor ya da işi bırakıp gidiyorlar."

DİZİLERE ÖZENİYORLAR
Muhalefet partileri sürekli işsiz sorunundan yakınıyor ama Türkiye'de işsizlik kadar iş beğenmemek de büyük sorun.
Üniversitelerde iş bulamayacakları bölümlerde bile bile okuyanlar, kısa yoldan voleyi vurup zengin olma peşinde koşanlar, 'Babam sağ olsun' deyip çalışmayanlar, dizilerde Ciplere binen jönlere özenip fiyakalı iş peşinde koşmaktan işsiz kalanlar, kafelerde elde cep telefonu ömür geçirenler vs... Ne yazık ki, böyle işsiz büyük bir genç kitle var. Nasıl vakti zamanında Türkler, Almanya'ya çalışmaya gidip sonra bir-iki kuşak sonra sınıf atladılar, aynısı Türkiye'de de yaşanabilir. Bugün düşük maaşa, zor işlerde azimle çalışan Suriyeliler bir-iki kuşak sonra sınıf atlayıp şimdi iş beğenmeyen Türkler'in çocuklarının patronu olabilirler. Çalışan kazanır!
BİZE ULAŞIN