MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Cem Yılmaz’ın avukatı mısınız?

Cem Yılmaz ile yaptığı filmlerin kendisi için çok kıymetli olduğunu belirten Zafer Algöz, "Bizden sonraki kuşak birçok ismi tanımıyor, tüm derdim onların yazılı olarak tarihe geçmesini sağlamak.
'Arif V 216'ya kötü diyenlerin ruh sağlığını gözden geçirmesi gerekiyor, 'Arif V 216' filmi gibi bir filmi çekmeye bizden başkasının cesaret edeceğini sanmıyorum. Ortada bir gişe savaşı, kim kimi geçer, derdimiz yok..." demiş. Algöz'ün kaygısını anlıyorum, çocukların 'Arif V 216'da Ayhan Işık'ı, Sadri Alışık'ı izlemelerini de anlamlı buluyorum.
Ancak Algöz, sanki Cem Yılmaz'ın avukatı gibi konuştuğunun farkında değil!
İnsanların 'Arif V 216'yı beğenmeme hakkı da var. Bu filmi beğenmeyenler neden ruh sağlığını gözden geçirmesi gerekiyormuş? Algöz, filmi beğenmeyen Ayça Tekindor'a da "IBAN'ını gönder, paranı geri göndereyim" demişti. Algöz gibi önemli bir sanatçıya yakışmayacak ifadeler bunlar!
Ayrıca 'Arif V 216'ya çok para ve emek harcandı, kimse bu filmi çekmeye cesaret edemez. O zaman bu film çok iyi' diye bir algı oluştu. Çok para harcamak bir filmi kaliteli yapmaz.
'Cem çok para harcıyor' demagojisine de gerek var mı? Bu, 'Şahan ucuza film çekip daha çok para kazanıyor ama biz öyle yapmıyoruz'u dolaylı bir şekilde dile getirmek oluyor.
Ben de Cem'in yaptıklarını sinema sanatı adına daha değerli buluyorum ama Cem'in bazı açıklamaları, Algöz'ün hakaretleri;
'Ama biz ucuza kaçmıyoruz' söyleminin dışavurumudur.
Buna hiç gerek yok; sinema sektörü bunun böyle olduğunu biliyor zaten. Ayrıca Cem pahalı film çekince karşılığını almıyor mu? Filmlerinin dokusuna zarar verecek derecede sponsor reklamı yapılmasını Cem'in 'sevdiği yazarlar' nasıl olsa eleştirmiyor değil mi?
Cem'in ya da Algöz'ün 'Bizim gişe ya da yarış kaygımız yok' söylemi aslında filmi beğenmeyenlere gösterilen tepki ile çatışıyor.
Gişe kaygısı bal gibi de var ama bu kaygı kaliteli bir iş çıkarırken çok izlenme endişesinden kaynaklanıyor. İşte bunu değerli buluyorum ama bu kaygı; 'Filmi beğenmeyenler ruh hastası', 'IBAN'ını gönder' vs. gibi hakaretlerde bulunulunca değerini kaybediyor.
BİZE ULAŞIN