SAİT GÜRSOY SAİT GÜRSOY

YÖK'ün son dakika kararı

Biliyorsunuz geçtiğimiz ay, YÖK devlet üniversitelerinde kontenjanları yüzde 15 artırdı. Bu durum, vakıf üniversitelerimizde "Boş kalabiliriz" endişesine neden oldu. Zaten her yıl bu üniversitelerimiz tam dolmuyordu. Bir de bu yıl devlet üniversitelerimizin kontenjanları arttı. Ne yazık ki buna karşılık öğrenci sayısı da 200 bin azaldı. Vakıf üniversitelerinde, kontenjanların boş kalmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyordu. YÖK'ün son dakikada yaptığı düzenleme ile ÖSS'de 145 ve 165 puan barajlarını aşabilmeleri için adayların sınavda yapması gereken net sayısı azaltıldı. Böylece tercih yapma hakkını elde eden aday sayısı yaklaşık 80 bin arttı. Bu rakam az da olsa vakıf üniversitelerini rahatlattı.

Boş yere gerilmeyin

Ancak tercih yapma hakkı kazanan adayların sayısının artması, gençleri gereksiz yere gerdi. Çünkü yeni düzenlemeyle tercih yapma hakkı elde eden bu adaylar, başarı sıraları büyük olduğu için, sona eklenecek. Ancak buradan da, her tercihte bulunanın bir programa yerleştirileceği anlamı çıkartılmamalı. Şimdi yapılan değişikliğin, üniversiteye yerleşen öğrencilerin kalitesini düşüreceği yönündeki eleştiriler başlayacaktır. Kesinlikle bu düşünceye katılmıyorum.
Bu tür sıralama sınavlarında bir programı tercih edenler arasında kontenjanı kadar en yüksek puan alanlar da yerleştirilir. Bu yüzden programların öğrenci başarı profilinin değişeceğini pek zannetmiyorum. Bu puanları alan bir adayın üniversitede okuyacak düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bu adaylar üniversitelerimizin başarı çıtasını aşamazsa mezun olamayacak. Kusura bakmayın ama vakıf üniversitelerinin kontenjanları boş kalsa daha mı iyi olacak? Bir tarafta üniversiteli olmak isteyen gençler, bir tarafta kontenjanı boş kalan üniversitelerimiz. Bence, YÖK doğru olanı yaptı.

Vakıfları unutmayın

Gençler, doğru tercih yapabilmek için meslekleri ve vakıf üniversitelerini iyi araştırın. Bu üniversitelerimiz sürekli yeniliklere açık olduğundan, geleceğin meslekleriyle ilgili yeni bölümler açılmakta. Bu bölümlerle ilgili bilgi edinin. Kampus ve burs olanaklarını inceleyin. Bölümlerin öğretim görevlilerini araştırın. Dünya üniversiteleriyle olan ilişkilerini sorun. Mezunlarından o üniversitenin, okurken sizi hayata profesyonel olarak hazırlayıp, hazırlamadığını öğrenin.
Sakın unutmayın, vakıf üniversitelerinin internette siteleri var. Muhakkak bunları inceleyin. Eğer imkânınız varsa, bu üniversitelerin tanıtım günlerine katılın. Kısacası, bu yılın özelliğinden dolayı gençlere, üniversiteli olmak istiyorlarsa vakıfları tavsiye ederim. Yine belirtiyorum, bu yıla özel olan bu şansınızı iyi değerlendirin. Çünkü önümüzdeki yıl sınav sistemi değişiyor. Benden söylemesi, yolunuz açık olsun.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN