SAİT GÜRSOY SAİT GÜRSOY

İnovasyon kongresi başlıyor

İnovasyon, ülkelerin geleceği açısından çok önemli bir konu. İnsan yaşamını her anlamda kolaylaştıran inovasyon, artık çeşitli biçimlerde gündemimize girdi. Fatih Üniversitesi ve UniBir tarafından düzenlenen, Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi'nin 3'üncüsü geniş bir katılımla gerçekleşecek. Kongrede bilim insanları inovasyon konuşacak.
31 Mayıs ve 1 Haziran günleri gerçekleştirilecek Kongre'nin açılış konuşmalarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya ve Fatih Üniversitesi Rektörü ve Unibir Başkanı Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan yapacak. Konferansa Haiti'den Kazakistan'a, Panama'dan El Salvador'a kadar 25 ülkeden 200'ün üzerinde, rektörler başta olmak üzere üniversitelerin en üst düzey yetkilileri katılıyor.
Konferansın dikkat çekici konuşmacıları Coursera'dan. Coursera (www. coursera.org) Stanford ve Princeton gibi dünyanın en saygın 60 üniversitesinden 222 dersle 3 milyon öğrenciye ulaştı. Büyük ilgi görmesiyle, Coursera ABD'de 2012'nin en başarılı başlangıç firması seçildi. Coursera'nın üst düzey yöneticisi Julia Stiglitz, Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi'ne katılacaklar arasında.
Değerli dostum ve Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Türkiye'nin bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi kaynağa çeviren bir yapıya dönüşmesi gerektiğini ifade etti. Dünya ile rekabet edebilmenin en etkili yollarından birinin inovatif alanda güçlü olabilmek olduğunu belirten Tekalan, ülke olarak dünya çapında yakaladığımız ivmeyi inovasyonla daha çok güçlendirebileceğimizi işaret etti.
Bu kongrede, küreselleşme, girişimci eğitim, yenileşme, yükseköğretimde kalite, güvence sistemi, finansman, üniversite- toplum, endüstri ve iş dünyası ilişkileri, devlet ve vakıf üniversiteleri gibi yükseköğretim alanındaki çok sayıda konu, dünyanın farklı yerlerinden gelen alanında uzman katılımcılarla tartışılacak. Bu sayede katılımcılar, bilimsel düzeyi yüksek bir kongrenin yanı sıra, Boğaziçi ve İstanbul'un büyüsüne de katılma şansına sahip olacaklar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.