HALİT YEREBAKAN HALİT YEREBAKAN

Bitki diyetine başladık detoksu bırakıp çorbaya yöneldik

Dr. Halit Yerebakan, geride bırakmaya hazırlandığımız yılda sağlık alanını etkileyen eğilimler ve trendleri yazdı: 2017’de ‘çorbalama’ kavramı türedi. Detoks içecekler çorbalara dönüştü. Bu yıl ayrıca bitki temelli diyetleri benimsedik

2017 yılı, neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar geçti.
Bu yılın sağlık eğilimlerine baktığımızda neler mi gördük?
2017'de diyetler, tekli gıdalar üzerine yoğunlaştı ve yemek saati hakkındaki düşüncelerimiz değişmeye başladı.
Firmalar, uyku kalitesini artırmayı amaçlayan ürünler geliştirdi.
Bakalım, 2017 yılının en trend sağlık gündeminde başka neler varmış...

Doğal deodorantlar
Deodorantlarda bulunan paraben ve alüminyumun potansiyel zararlı etkileri, yıllar önce araştırmalarla ortaya konmuştu. Bu da doğal deodorantların popülarite kazanmasına neden oldu. Ancak yakın zamana kadar giysileri lekelemeyen veya cildi tahriş edici kimyasallar içermeyen bir seçenek bulmak zordu. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl geliştirilmiş formülasyonlar öne süren yeni markalar, pazara hızlı bir giriş yaptı.
Doğal deodorantlar, özel mağazalardan herkes tarafından ulaşılabilen dükkanlara geldi.

Kolajen
Kolajen; bu yıl hem güzellik, hem de sağlık endüstrisini etkisi altına aldı desek yalan olmaz.
Kolajen; hayvanların et, deri, kemik ve tendon gibi kısımlarından elde edilebilen bir çeşit proteindir.
2017'de bu protein; takviyeler, aromalı sular ve protein tozlarına kadar hemen her yerde karşımıza çıktı. Cilt, saç, kas ve kan hücresi yenilemesinde oldukça destekleyici olan kolajeni 2018 yılında da listelerde sıkça göreceğimizi söyleyebiliriz.

Bitki esaslı diyetler
Tam olarak yeni bir trend değil fakat bitki temelli diyetler, bu yıl birçok yeni kilo verme eğiliminin arasında kendisine yer edindi.
'Bitki temelli' ve 'vegan' arasında önemli bir ayrım bulunuyor; ilk diyette bitki ürünleri ön planda ancak et ve süt ürünleri yasaklanmıyor, ikincisi hayvansal ürünlerin tümünü ortadan kaldırmaya odaklanıyor. Daha fazla bitki tüketmenin sağlığa olan faydalarını gösteren araştırmalar var. Araştırmalar; bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıl ve baklagil yemenin ve hayvansal ürünlere geri dönmenin kolesterolü düşürdüğünü, kilo kaybına yardımcı olduğunu ve sağlıklı cilt, saç ve tırnakları teşvik ettiğini gösterdi.

Detoks yerine çorba
Geçtiğimiz yıllarda sıkça adını duyduğumuz detoks içecekler, 2017'de yerini kültürümüzün bir parçası olan çorbaya bıraktı.
2017'de 'çorbalama' gibi bir kavram türedi. Yani bu sular bir nevi özel karışımlı çorbalara dönüşmeye başladı. Çorbalar, meyve sularının aksine lif içerir ve meyveler gibi şeker içermez. Düşünebiliyor musunuz; detoks yaparak, sadece bir meyve suyu ile temizlenip üç gün sonra 'Birkaç kilo kaybettim ve kendimi çok iyi hissediyorum' diyorsunuz ancak vücudunuza çok miktarda fruktoz alıyorsunuz.
Bu meyve suyu detoksları basit şekerler içeriyor ve karaciğerimiz başta olmak üzere metabolizmamızı olumsuz etkiliyordu. 2017'de popüler olan çorba trendi ile belki daha iyi bir noktaya geldik diyebiliriz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN