NİHAT HATİPOĞLU NİHAT HATİPOĞLU

Furkan suresinde müminler nasıl tanıtılıyor

Furkan suresi Mekke'de inen surelerdendir. Bu surenin sonunda Yüce Rabbimiz razı olduğu kullarının bazı özelliklerini sıralar. Bu özelliklerin bizde olup olmadığını düşünelim diye o ayetleri yorumsuz veriyorum.
"Rahmân'ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selâm!" der (geçer)ler." (Furkan, 63)
"Onlar, Rabblerine secde ederek ve kıyamda durarak geceleyenlerdir." (Furkan, 64)
"Onlar, şöyle diyenlerdir: "Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helaktir!" (Furkan, 65)
"Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır." (Furkan, 67)
"Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah'ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar." (Furkan, 68)
"Onlar, yalana şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şeyle karşılaştıkları zaman, vakar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir." (Furkan, 72)
"Onlar, kendilerine Rabblerinin âyetleri hatırlatıldığı zaman, onlara kör ve sağır kesilmezler." (Furkan, 73)
"Onlar, "Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle" diyenlerdir." (Furkan, 74)
BİZE ULAŞIN