NAZLI ILICAK

Haber gerçek mi, yoksa hayali mi?

7 Temmuz tarihli Star gazetesinde, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, her yıl Haziran ayı sonlarında açıkladığı yaz kararnamesini bu yıl geciktirdiği belirtiliyor. Kulislerde konuşulan iddiaya göre, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza'nın başkanı Köksal Şengün ve Savcı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi ihtimali mevcutmuş. Köksal Şengün'ün yerine ise, geçen gün Albay Dursun Çiçek'in tahliyesi için oy kullanan Faik Saban geçecekmiş. Atamalardan önce, Savcı Zekeriya Öz'ün 3. iddianameyi okuması bekleniyormuş.
Haberin doğru olmadığını umut etmek isterim. Ergenekon savcısıyla, hâkiminin değişmesi için büyük baskılar yapıldığı malûmumuz. Şemdinli'de baskılar başarıya ulaşmış ve hem Ali Kaya ile Özcan İldeniz'i 39 yıla mahkûm eden mahkeme heyeti dağıtılmış, hem de Savcı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edilmişti.
Adil yargılanma, bir davanın başından sonuna kadar aynı hâkimler tarafından yürütülmesini gerektirir. Dosyaya hâkim bir yargıcı ve de savcıyı "hakkında şikâyet var" diye değiştirirseniz, adil yargılama darbe yer. Hele bir de mahkemenin başına Faik Saban gelirse!
Şemdinli davasının Savcısı Sarıkaya hakkında soruşturma izni veren Adalet Bakanlığı, bu defa, şikâyetlere rağmen Savcı Öz için soruşturma açılmasına müsaade etmedi. Acaba Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, konuya vakıf bu önemli iki hukuk adamını atamalar yoluyla başka mahkemelere gönderebilir mi? Gönderirse, kıyamet kopacaktır; bunu unutmayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN