NAZLI ILICAK

Şemdinli'yi unutmadık

Baykal, evvelki gün, basın toplantısında, savcı Zekeriya Öz'ü hedef aldı: "Hem Öz için, soruşturma izni vermediler hem de 'Hakkında soruşturma açılmamış birinin yerini nasıl değiştirirsiniz' diye Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerine kızıyorlar" dedi. "Soruşturma iznini sen vermemişsin.
Şimdi de,
'Hakkında soruşturma yok' diye konuşuyorsun, bu nasıl iş..."
İlk bakışta Baykal'ınki doğru bir mantık ama konunun arka planını bilenler açısından, hiç inandırıcı değil. Soruşturma izni verilmemesinin sebebi, daha önce Şemdinli'de yaşananlar. Van Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevliyken Şemdinli iddianamesini yazan Ferhat Sarıkaya'nın, -Adalet Bakanı'nın soruşturma izni vermesi üzerine- HSYK tarafından meslekten ihraç edilmesini ve sanıkları 39 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyetinin de, gene HSYK tarafından dağıtılmasını Baykal içine sindiriyorsa, bir diyeceğimiz yok.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN