NAZLI ILICAK

Askeri yargı

Anayasa Mahkemesi, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına yol açan yasal düzenlemeyi iptal etti. Kanun, bence de, anayasaya aykırı hükümler taşıyordu. Maalesef, Anayasa'nın 145. maddesi, sadece, askerlerin hizmet ve görevleriyle ilgili suçları "askeri suç" olarak görmüyor. "Askeri mahalde" ya da "asker kişiler aleyhine" işlenen suçlar da, bu kategoriye giriyor. Dolayısıyla, 145. maddenin değişmesi gerekir.
Sözgelimi, 145. maddede, "Askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili suçlar, askeri suçtur" tanımıyla yetinmek mümkün. Böylece, Karargâh'ta darbe planlayanların, sivil mahkemelerde hesap vermesi sağlanır. Çünkü darbe, askerin hizmet ve göreviyle ilgili değildir. Aslında, anayasadaki muğlak tarife rağmen, sivilleri hedef aldığından dolayı, darbeye teşebbüs suçlarının zaten sivil mahkemelerde yargılanması icap ediyor. Ama uygulamada, sivil mahkemelerin görevsizlik kararı aldığına şahit oluyoruz. Anayasa'nın 145. maddesi, o kadar muğlak ki... Anayasa profesörü Ergun Özbudun'un sorduğu gibi, bir asker, bir diğer askerin evini soysa, karısını öldürse, askeri suç mu sayılacak? Bir suçun, askeri mahalde işlenmesi, ya da asker kişiye karşı işlenmesi, tek başına, ona, "askeri suç" niteliği kazandırmaz. Sadece, askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili fiilleri, askeri suç kabul edebiliriz ve askeri mahkemeleri yetkili kılabiliriz.
Acil bir anayasa değişikliği gerekli.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN