NAZLI ILICAK

Çankaya'nın yetkisi artıyor mu?

Cumhurbaşkanının yetkisinin arttırıldığı, Türkiye'nin, anayasa değişikliğinden sonra, Başkanlık sistemine doğru ilk adımı attığı da ileri sürülen iddialar arasında. Bunun gerçekle bir ilgisi yok.
Mevcut anayasaya göre, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesinden 11'ini cumhurbaşkanı seçiyor. Bunların 8'ini, çeşitli kurumların gösterdiği adaylar arasından, 3'ünü re'sen seçiyor.
Değişiklik ne getiriyor? Mevcut 4 yedek üye, 11 asıl üyeyle birleşiyor. Mahkemenin üye sayısı 17'ye çıkarılıyor. Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişir değişmez, 2 üyeyi TBMM seçerek, rakamı 17'ye tamamlayacak. Cumhurbaşkanı, mevcut üyeler emekliye ayrıldıkça, sonra ancak devreye girebilir. Ama zaten, bu yetkisi vardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğuna göre, zaman içinde onun atadıkları Anayasa Mahkemesi bünyesinde çoğunluğu elde edecekti.
Kısacası cumhurbaşkanının yetkisi artmıyor. Mevcut durumda, 11'in tümünü seçerken, 17'ye çıkarılan Anayasa Mahkemesi üyelerinin sadece 14'ünü seçebilecek. Re'sen seçtiği üye sayısı 3'ken, yeni düzenlemede 5'e yükseldi.
Demek, "cumhurbaşkanının yetkileri artıyor" diyenler, bunu ya cehaletten, ya demagojiden söylüyorlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN