NAZLI ILICAK NAZLI ILICAK

Gene mi soykırım tasarısı?

Ermeni Soykırım tasarısı, Mart 2010'da, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden bir oy farkla (23/22) geçmişti. Şimdi, bu tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylanması söz konusu. Yıl sonuna kadar tasarı gündeme alınmazsa, sil baştan... Konu yeniden Dış İlişkiler Komitesi'nde müzakere edilecek. Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'ndan geçse dahi, iş bitmiyor. Bu defa Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülecek. Sonra onay için Senato'ya gelecek. Ondan sonra da Obama'ya sunulacak.
Her yıl, böyle bir heyecanı yaşıyoruz Türkiye'de. Doğrusu ben, sebebini anlayamıyorum. Zaten birçok ülkenin parlamentosu Ermeni soykırımının varlığını kabul etti. Uruguay, Kıbrıs Rum Kesimi, Arjantin, Kanada, Belçika, Yunanistan, Rusya, Lübnan, İtalya, İsveç, Fransa AK Parti iktidarından önce, İsviçre, Slovakya, Hollanda, Polonya, Almanya, Venezüella, Litvanya, Şili, İskoçya ise, AK Parti iktidarından sonra bu kervana katılan ülkeler arasında. 20 ülke "Soykırım var" diyor. Acaba ABD, siyasi ağırlığı dolayısıyla mı daha büyük bir etki yaratır? Bundan mı endişe ediliyor? İşin bu faslını bilemiyorum.
Ama her yıl yaşanan telâşı da anlamakta zorluk çekiyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.