ŞELALE KADAK ŞELALE KADAK

Çagdas sanatta fiyatlar yüzde 40 asagı gidecek!

Türkiye'de çagdas sanata ilgi arttıkça fiyatlar da yükseliyor. Peki dünyada neler oluyor?
Duffy, özellikle çagdas sanatın batıda çok fazla deger kazandıgı ve bir fiyat düzeltmesi yapacagı görüsünde. Fiyatların yüzde 40 asagıya gitmesi bekleniyormus.
2006-2008 yılları arasında batıda özellikle sanata çok fazla spekülatif para gelmis ama simdi gerçek para gelmeye baslamıs. Sanata yatırım yapanlar simdi artık uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlermis.

Fiyatların köpügü alındı

Bir dönem sanata talep çok, arz ise az oldugundan bekleme listeleri olusmus. Ama Duffy, 'Bir köpük vardı. Simdi balon söndü. Fiyatlar da gerçek rakamlara oturdu. Alıcılar da gerçek' diyor. Bu dünyada arz talep dengesinden nihayet söz edilmeye baslanmıs yani.
Bu arada Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özçelik'ten bir yıl önce vermeye basladıkları 'tablo kredisi'ne olan ilginin giderek arttıgını ögreniyorum.
Banka müsterilerine destek olmak için müzayedelere gidip stand kuruyor ve müsterinin o gün ayırdıgı paradan daha fazlasına eser satın almak istemisi halinde, ihtiyacı olan parayı da saglıyormus.
Her ne kadar son zamanlarda Akbank ve Garanti Bankası'nın ismi sanatta ön plana çıksa da, bu yıl 3 bininci kitabını yayımlayan Yapı Kredi Kültür Sanat'ın, Ömer Koç'un himayesinde ciddi adımlar attıgı da gözümüzden kaçmıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.