ŞELALE KADAK ŞELALE KADAK

"11 yıl dernekte hitaplar hep 'Hanımefendi ve beyefendiler' şeklinde oldu"

Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı ile çarşamba günü sabahın erken saatinde buluşup Ankara'ya doğru yola çıktık. Sosyal sorumluluk projelerine işlerine verdiği kadar hatta daha çok önem veren ve de mesaisinin bazen yarıdan fazlasını bu işlere harcayan bir holding başkanı kendisi.
Ankara seyahatimizin amacı, Sabancı Vakfı'nın İşçişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler'le birlikte yürüttüğü "Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi" (BMOP) ortak programının sonuçlarını dinlemek içindi.
Günü birlik bir programdı ve biz Ankara'da toplantıya doğru bir minibüste ilerlerken Güler Sabancı ile kısa bir sohbet yaptık. İşte bugün yazıma Ankara'daki bu önemli toplantının detaylarından önce Sabancı ile yaptığımız bu sohbetle başlamak istiyorum. Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Hakları ile ilgili yapılan projelerin sonuçlarını daha sonra yazacağım.
Çünkü dün İstanbul'da 40'ıncı genel kurulunu yapan Türk Sanayici ve İşadamları Derneği ikinci kadın başkanını seçerek yeni bir dönemi başlattı.
İş dünyası başta TÜSİAD'ın kurucularından ve kadınların dernekte çoğalmasını en fazla isteyenlerden biri olan Feyyaz Berker olmak üzere pek çok kişi Güler Sabancı'nın derneğe bir gün başkanlık etmesini istemişti. Ama tabii hepsi merhum Sakıp Sabancı'nın yeğenini holding başkanlığına hazırladığından habersizdi. Berker daha önce yaptığımız bir sohbette, "Sakıp Bey bu fikrini bize söylememişti" demişti.
Güler Sabancı'nın TÜSİAD'a üye olması 1984 yılına dayanıyor. O güne kadar dernekte hiç kadın üye yokmuş. Hatta bir gün Güler Sabancı, dernekle ilgili haberlere baktıktan sonra merhum TÜSİAD başkanlarından Ali Koçman'a yüklenmeden duramamış. "Ne kadar antisosyal bir derneksiniz, bir kadın üyeniz yok" diye…
"İşte" diyor Güler Sabancı, 'Benim bu çıkışımdan sonra Koçman hemen üstüme düştü ve beni üye yaptı. Sonra tam 11 yıl tek başımaydım. Dernekte başka kadın üye yoktu. Ta ki 1995'li yıllara kadar."
Turgut Özal'ın başbakanlık yaptığı dönemde TÜSİ- AD pek çok önemli toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Güler Sabancı o dönem yabancı konukların da derneği ziyaret ettiğini ve hep hitapların, "Hanımefendi ve Beyefendiler" şeklinde olduğunu hem gülümseyerek hem de aslında biraz üzülerek hatırlıyor.
O nedenle Güler Sabancı, Arzuhan Doğan Yalçındağ'dan sonra Ümit Boyner'in başkanlığını çok önemsiyor. "Kabul etmeli ki dernekte arkadaşlar başkan seçimlerinde her zaman objektif oldu" diyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN