KEREM ALKİN KEREM ALKİN

Enerjide tarihi ‘bağımsızlık’ hamlesi

Önümüzdeki 10 yıl, Avrasya merkezli olarak, küresel ekonomi-politiğin yeniden şekillendiği, küresel ölçekte 4 ayrı çekim merkezi ve manyetik alanın oluşmasının beklendiği ve Türkiye'nin dünya ekonomisinde 'bir üst lige' çıkabilmek adına, elindeki imkânları etkili ve isabetli kullanması gereken bir dönem olacak. Bu süreç, Türkiye'nin 'enerjik' olmasını, kaslarını güçlendirmesini, entelektüel kapasitesini çok daha yukarılara çekmesini gerektiren bir dönem olacak.
Türkiye'nin bu dönemde, her sektörde yeni stratejiler oluşturması, yeni hedefler belirlemesi gerekecek.
Türkiye'nin 'enerjisi'ni 'Büyük Türkiye Vizyonu'na odaklaması gerekecek. Bu sürecin bütünü, aynı zamanda, Türkiye'nin enerji alanında 'milli bir yürüyüş'ü, 'milli hamle'yi, 'bağımsız enerji' strateji ve hedeflerini belirlemesinden geçiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın dünkü bir saatlik sunumu, enerjide 'milli ve bağımsız' yol haritasının tüm detaylarına vakıf olmak açısından etkileyici tespitler içeriyordu.
Türkiye'nin 'Milli Enerji ve Maden Stratejisi', 'Arz Güvenliği', 'Yerlileştirme' ve 'Öngörülebilir Piyasa Koşullarının Oluşturulması' sacayaklarına dayanıyor.
Türkiye, faaliyette olan ve inşa edilen, planlanan 8'i doğalgaz, 2'si petrol boru hattı ile dünyanın en kritik 'enerji kavşak noktası' olacak. Arz güvenliğinin bir diğer başlığı ise depolama.
Türkiye 1-2 yıl içinde doğalgaz depolama kapasitesini ihtiyacının yüzde 20'si olan 10 milyar metreküpe çıkaracak. Likit doğalgaz (LNG) depolama kapasitesi; FSRU yani yüzer LNG terminali kapasitesi, 5 milyon metreküp petrol depolama hedefi, piyasanın ani taleplerini karşılamak dahil arz güvenliği açısından kritik önemde yatırımları gündeme getirecek.
Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis'in Karadeniz ve Akdeniz'deki sondaj çalışmaları, 5 yıllık tüm planlama ve yol haritası hazırlanmış olan ve yıl sonuna kadar devreye girecek olan Türkiye'nin ilk 'kendi' derin sondaj gemisi ile Türkiye 'milli ve bağımsız' enerji kaynaklarına ulaşma hedeflerini perçinleyecek. Yenilenebilir Enerji'de, güneşten sonra, rüzgâr enerjisinde de yerlileştirme adımı 1-2 hafta içindeki yeni ihale ile başlayacak ve güneşteki başarı tekrarlanmış olacak. Türkiye, güneş ve rüzgâr enerjisi teknik donanımı ve yazılımı, mühendisliği boyutunda iddialı bir ihracatçı olacak. Türkiye, jeofizik ve jeokimya haritalarını tamamlayarak, Cumhuriyet tarihinde ilk kez tüm tabii kaynaklarına hâkim olacak.
16 Nisan sonrası, 'bir üst lige' sıçramak adına, 'milli ve bağımsız' enerji için yatırımları hızlandıralım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN