KEREM ALKİN KEREM ALKİN

Merkez stratejisini sürdürmeli

Ekonomi çevreleri, bir yandan 16 Nisan Referandumu sonrasında, siyasi alanda sakinleşen haber trafiğine bağlı olarak, ekonomi alanındaki önemli konu başlıklarına odaklanmaya başladılar. Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ilk turu sonrasında ortaya çıkan oy dağılımı, Fransa'nın Avrupa Birliği'nde kalma olasılığını güçlendirince, euronun dolar karşısında güçlenmesine şahit olduk. Fransa'daki seçimlerin Avrupa piyasalarındaki olumlu havayı güçlendirmesi, Türkiye'deki siyasi tansiyonun azalması ile birlikte, döviz kurlarına ve İstanbul Borsası'na olumlu yönde yansıdı. ABD Doları cephesinde ise, bu haftanın iki kritik konusu Başkan Trump'ın bugün açıklayacağı yeni 'Vergi Paketi' ve cuma günü açıklanacak ABD'nin ilk çeyrek büyüme verisi. ABD ekonomi çevreleri, Trump'ın seçim vaatlerini yerine getirmek adına, bugüne kadar başarılı bir performans gösterememesine bağlı olarak, yeni vergi paketi ile ses getirmek isteyebileceğini düşünüyorlar.
Paket, bireysel vergi mükellefleri için henüz belli olmayan, kurumlar vergisinde ise yüzde 15'lik bir indirimi öngörüyor. Trump'ın önceki performansı dikkate alınarak, paketin bekleneni vermeyeceğini düşünenler de var. Trump'ın vergi gelirlerini azaltıcı, buna karşılık kamu altyapı yatırımları ile kamu harcamalarını artırıcı adımları hiç şüphesiz ABD'nin bütçe performansını olumsuz etkileyecek ve enflasyonu tetikleyecek. Bu durum ABD Merkez Bankası'nı (FED) para politikasını daha da sıkılaştırıcı adımlara zorlayabilir. Bu nedenle, Trump'ın ekonomi ve bilhassa KOBİ'leri destekleyici adımları ile FED'in politikalarındaki olası çelişkiler dikkatle takip edilecek. Trump'ın Kanada'dan ithal edilen keresteye yüzde 24 ek vergi koyması da gözden kaçmadı. Bu arada, 28 Nisan'da ABD federal hükümet fonlaması bitiyor ve Kongre'nin 5 gün içinde yeni bütçe oluşturması gerekmekte. Trump'ın 'Meksika sını- rına duvar' için ödenek talebi Kongre'yi kilitlerse, federal hükümet ödeneksizlikten kapanabilir.
Bizde ise, bugün TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısı var ve geç likidite penceresi faiz oranında 0.25 ile 0.50 puan arasında bir artış bekliyorum. Küresel piyasalarda belirsizlik sürerken ve referandum sonrası Türkiye'de piyasalar canlanırken, TCMB'nin kontrollü sıkılaştırmayı sürdürmesi en doğru strateji. TCMB'nin, piyasalardaki toparlanmayı ve TL'nin maliyetini sıçratacak bir adım atması gerçek manada sürpriz olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN