KEREM ALKİN KEREM ALKİN

Hindistan’da işbirliği fırsatları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 Nisan- 1 Mayıs tarihlerinde Hindistan, Yeni Delhi'ye gerçekleştirecekleri ziyaret öncesinde, Sabah Yazarlar Kulübü olarak, Hindistan'ın önde gelen düşünce kuruluşları, araştırma merkezleri ve medya grupları ile bir dizi toplantı için Yeni Delhi'deyiz. Dünya ekonomisinde üst sıralara tırmanma sürecini büyük bir kararlılıkla sürdüren ve satın alma gücü paritesine göre, 2030'da 3'üncü sıraya, 2050 sonrası ise 2'nci sıraya oturması beklenen Hindistan, ülkenin kalkınması adına gerçekleştirilen yatırımlar ve özel sektör dinamizmine rağmen, sayıları 300 milyona ulaşan yoksulluk sınırı altındaki nüfusu için, kalkınmasını hızlandırmaya yönelik arayışlarını sürdürmekte. Ayağımızın tozuyla, FCC (The Foreign Correspondents Club of South Asia) üyesi dış politika muhabirleri ile bir araya gelip, Hindistan Uluslararası Merkezi'nde (ICC) bir panel gerçekleştirdik. Dün ve bugün Hindistan iş ve medya dünyası temsilcileri ile toplantılarımız ardı ardına devam ediyor, edecek.
Toplantılarda, Suriye meselesinden, Türkiye'nin Rusya, Çin ve Hindistan ile yeni ilişki sürecine, pek çok soruya muhatap olduk. Türkiye'nin 15 yılda gerçekleştirdiği ekonomik dönüşüm başarısını, büyüme performansını hangi saiklerle yükselttiğini, sağlık, yerel yönetim gibi pek çok alanda elde edilen başarıları detaylı şekilde aktardık. Türkiye ile Hindistan arasında, enerji, bilhassa yenilenebilir enerji, ulaştırma, haberleşme, bilgi teknolojileri ve finansal hizmetler alanında işbirliği fırsatlarından söz ettik. Çin'in ve Rusya'nın dünya ölçeğindeki bankalarıyla Türk Bankacılık Sektörü'nde pozisyon aldıklarını, Hindistan bankalarının da Türk pazarında olmaları gerektiğini belirttik. Türkiye ile Hindistan arasında altyapı yatırımları alanında karşılıklı paylaşılabilecek önemli deneyimler olduğunu aktardık ve Türkiye'nin mega projelerini detaylı olarak anlattık.
Hintli gazeteci ve akademisyenler, Türkiye'nin gelir dağılımı adaleti ve toplumsal yapısına yönelik de sorular yönelttiler. Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) raporunda, gelir dağılımını son 30 yılda en iyi düzelten ekonomi olduğunu aktardık ve sağlık reformu ile yakalanan tarihi başarıyı ve yerel yönetim hizmetlerinde gelinen seviyeyi anlattık. Görünen o ki, Hindistan'da sağlıktaki tarihi başarı ve yerel yönetim hizmetlerindeki küresel başarımızı aktaracak kritik fırsatlar söz konusu. Cumhurbaşkanımızın Yeni Delhi ziyaretinin bu açıdan başarılı geçeceğini şimdiden hissediyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN