MELİH ALTINOK MELİH ALTINOK

Trump’ın attığı taş ve başına taş düşenler

Trump göreve gelir gelmez yayınladığı bir kararnameyle, ABD vizesi aldıkları halde bazı mültecilerin ABD'ye girişini yasakladı.
Trump'ın "gelmesinler" dediği mülteciler tahmin edeceğiniz üzere ABD'nin, Avrupa'nın işgal ettiği, yıllardır bombaladığı Müslüman ülkelerden...
Irak, Suriye, Yemen, İran, Sudan, Somali ve Libya.
Yüksek Mahkeme yeni başkanın kararnamesinin uygulanmasını askıya aldı. Ne var ki uygulamanın "anayasaya aykırılığına" hükmetmediği için mültecilerin akıbeti belirsiz.
Herkes de merak içinde.
Trump ise kendisini ulusal güvenlik ve potansiyel tehdit gerekçeleriyle savunuyor. Fiilen savaş halinde oldukları ülkelerden gelenlerin ABD'de terör eylemlerine soyunabileceklerine dair kaygılarını dillendiriyor.
Gelin görün ki, bu gerekçelerin hiçbiri alınan radikal tedbirin şiddetini izah etmeye yetmiyor.
Öyle ya, ABD devleti vizelerini, uyrukları gerekçesiyle iptal ettiği mültecilerin eğer terörist olduğunu düşünüyorsa gerçekten harekete geçmeli.
Vize iptali gibi pasif bir yöntem yerine uluslararası hukuku devreye sokmalı. Ve teröristleri geldikleri ülkenin devletine bildirmeli.
Aksi halde bu yedi ülkenin vatandaşlarının tümünün birden evrensel insan haklarını ihlal etmiş sayılır.
Özetle Trump'ın attığı taşın ürküteceği terörist kuşlara değmemesi bir yana... Bu uygulama terörden dolaylı olarak etkilenen insanların sayısını artırır.
Dahası sahtekâr rakiplerinin, eski dünyacıların, tek kutuplu dünya yandaşlarının ve hatta derdi başka olanların yüzsüzce sahneye fırlayıp yaptıkları şova alkış tutmuş olur.

***

Malia'ya sakın söylemeyin!

ABD'de, Trump'ın Müslüman ülke uyruklarına getirdiği vize sınırlamasını protesto edenler arasında Obama'nın büyük kızı Malia da varmış.
Ne bilsin kızcağız... Babasının döneminde ABD hukuku işkenceye engel olmasın diye Müslüman mahkûmları yargılamak için kurulan Guantanamo adasının vardiyalı çalıştığını...
ABD ordusunun Obama döneminde Ortadoğu'da Müslümanlara karşı işlediği suçların listesini...
Daha küçük, yoksa ailesinin Karayip tatilini kaçırır mıydı hiç Malia?

***

Bunlar babadan oğula nesil...

Her ne kadar Obama devretmiş olsa da, iktidarı ABD halkının seçtiği yeni başkana vermemeye kararlı olan CNN International dün gün boyu yine Trump'ı dövdü.
Aynen! Müslüman ülkelerin vatandaşlarını savundu CNN!
Evet, evet, embedded yani "gömülmüş" gazeteciliği literatüre kazandıran... Müslüman ülkelerin işgali sırasında ABD ordusuna "konuşmama" vaadiyle utanmadan ünlü muhabir iliştiren...
Irak'taki, Libya'daki binlerce tecavüz ve işkenceye dair tek bir haber geçmeyen "siyenen" şimdi havaalanlarında mağdur Müslüman avına çıkıyor...
Sahtekârlar...
Tıpkı bizim burada "Suriyeliler gelmesin terör oluyor, kapıları kapatın" deyip, Trump'ın mültecilerin ülkeye girişine sınırlama getirmesine isyan eden yerli malları gibi...

***

Meksika da mı Müslüman?

ABD'nin mültecilere vetosunun ardından Trump'ın "Müslüman düşmanı" imajına yükleniliyor.
Ancak bırakın vize sınırlamasını, Trump'ın sınırına duvar bile örmeyi düşündüğü komşusu Meksika Hıristiyan bir ülke.
Dolaysıyla tartışma İslamofobiden ziyade, 9/11 sonrası uygulamaya konulan ulusal güvenlik devleti perspektifi.
Ve bu konu ilerleyen günlerde her devletin sınanacağı bir sınav olacak.
Ha her zaman en birinci mağdur Müslümanlar oluyor o ayrı konu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN