MELİH ALTINOK MELİH ALTINOK

Müjdat Gezen ilk kez güldürdü!

40 yıldır "Darbükatör Baryam" tiplemesiyle tanıdığımız Müjdat Gezen'in tiyatrosunun kapısı geçtiğimiz şubatta kundaklanmıştı.
Bazı gazetelerin manşetlerinde laik "Cumhuriyete kalkışma" şeklinde yankı bulan bu olay sonrasında pek çok oyuncu Gezen'e destek olmuş, toplantılar düzenlenmişti.
Gezen ise verdiği mülakatlarda yaşananlara tepkisini şu sözlerle özetliyordu:
"Cumhuriyet ateşine bir şey olmaz!"
Aradan iki ay geçti. Sanat merkezinin kapısını yakan saldırgan dün hâkim karşısındaydı.
Gerisini mahkeme salonundan aktarıyorum. Diyalogların tamamının gerçek kişilere ait olduğu ve mahkeme kayıtlarından bire bir aktarıldığını hatırlatalım.
Perde!
Mahkeme heyeti salona girer. Herkes kalkar.
Hâkim Gezen'in tiyatrosunu kundaklamaya kalkan sanık Mehmet Ali Aligül hakkındaki iddiaları hatırlatır:
- "Mala zarar verme ve kasten yangın çıkarma" suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanığın...
Kendisini televizyonlardan da tanıdığımız avukat Celal Ülgen söz alır:
- Tutuklanma bir tedbirdir, bu tedbirin uygulanmasına gerek yoktur. Kimsenin tutuklama ile terbiye edilmesini istemeyiz!
Tragedyanın kilit monoloğunu kurtarmış bir oyuncu edasıyla heyeti süzen Avukat Ülgen altın vuruşunu şu sözlerle tamamlar:
- Müjdat Gezen evli ve dört çocuğu olduğu için sanığı çaya davet etti. Sanık Aligül de bu daveti kabul etti. Sanığın tahliyesini istiyoruz!
Bu arada kafanız karışmasın, kundakçının tahliyesini isteyen Celal Ülgen'in, yakılan tiyatronun yani Müjdat Gezen'in avukatı olduğunu da hatırlatalım.
Kundakçı ve avukatı da Müjdat Gezen'in avukatının sözleri üzerine ekleyeceklerinin olmadığını, kendisine tamamen katıldıklarını, zaten ne söyleseler fazla olacağını açıklarlar.
Ve son söz yine hâkim söyler:
- Bu kadar olumlu yaklaşımdan sonra tahliyene karar veriyorum.
- Alkışlar!
Evet, o günlerde bu olay üzerinden kopardığınız fırtınaya, verdiğiniz siyasi mesajlara samimi şekilde inananlar, size destek verenler ne düşünüyorlar bilmiyorum...
Ama ben çok güldüm Müjdat Bey. Hatta ilk kez güldüm diyebilirim size.
Ama lütfen bir daha böyle komedi türündeki oyunlarınıza "Cumhuriyet ateşi sönmez" gibi isimler vermeyin, insanlar ciddi sanıyor.

***

Siyasal İslamcı enkıromen'e ilk destek Arınç'tan

Biliyorsunuz medyada bir "siyasal İslamcı" tartışması sürüyor. Her gün listeler yayınlanıyor.
Hürriyet'in İslamcı mahalleden gelen yeni başkırosu, nam-ı diğer enkıromen de geçtiğimiz günlerde eğer bir tercihte bulunursa siyasal İslamcılardan yana saf tutacağını açıklamıştı.
Dün kendisine ilk destek Bülent Arınç'tan geldi. Enkıromenin Melih Gökçek'le ilgili twitlerini RT eden Arınç'ın bu hamlesi tartışmada safların netleştiğini gösteriyor.
Gazetenin o reklam sloganıyla söylersek, demek ki neymiş...
"Hürriyet bazen..."
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN