OKAN MÜDERRİSOĞLU OKAN MÜDERRİSOĞLU

O kadar şehit var adamın tavrına bak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili Sezgin Tanrıkulu için CHP’nin disiplin kurullarını çalıştırması gerektiğini belirterek, “Bu kadar vatandaşım, güvenlik gücüm şehit edildi, adamın takındığı tavra bak. Ana muhalefetin başındaki zat bizzat kendi uyarmalıydı, ‘Sen ne yapıyorsun’ diye” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan'dan dönerken uçakta medya temsilcilerinin iç ve dış politikaya yönelik sorularını yanıtladı:

ADALET SÖZLE OLMAZ: CHP'nin bu yürüyüşü gerçekten "Sözde adalet yürüyüşü"dür. Zira CHP'nin öncelikle adalet kavramını anlaması lazım. Adalet mefhumunu partimizi kurarken öyle tahlil etti ki adını Adalet ve Kalkınma Partisi koyduk. Şimdi "Sözde adalet yürüyüşü" ile sen kalkıp da bir vatandaşın izni olmadan arsasına el koyarsan bunun adaletle izahı olur mu? Şişli'de temizlik işçileri, İzmir'de belediye çalışanları adalet arayışına çıktı. Adalet sözle olmaz, icraatla olur. "Adalet adalet" diye seçim kazanılmaz. Adaleti yaşayarak ve dağıtarak seçim kazanılır.

DAHA ÇOK MÜREKKEP YALAMASI LAZIM: Danıştay Başkanımızın, Yargıtay Başkanımızın, ana muhalefetin söylemlerini yargıya, hukuka adeta müdahale gibi gördüklerini; bundan rahatsız olduklarını düşünüyorum. O yakışıksız söylemler karşısında, bunlara bir hukuk dersi verme noktasına gelmiş olmalılar. Kılıçdaroğlu'nun kalkıp da Zerrin Hanım'a hukuk dersi verecek hali yok. Daha çok mürekkep yalaması lazım. Ama (Kılıçdaroğlu) haddini bilmiyor. Bir hukukçusu var, öldürülen teröristlerin hakkını savunuyor. Ne hakkı ya? Bunlar terörist. İşte bir tanesi de Kılıçdaroğlu'nun Artvin'de kendisine eylem hazırlığında olan terörist ya... Onu vurdular. Teşekkür etmen lazım ama aksine saldırıyorlar.İMZAYI ATTIK: S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attı, kaparoyu da verdiler. Putin'in ve benim bu konuda kararlılığımız var. Türkiye'nin savunma sanayi veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini, bağımsız kararını kimsenin tartışmaya hakkı yok. İHA'ları dostlardan alamıyorduk. Ama terör örgütüne tank, top, zırhlı araçlar veriyorlar. Parasıyla istediğimiz halde tedarik edemiyoruz. Sonuçta ne oldu? İHA'yı da SİHA'yı üretir hale gedik.

TAKDİRLE KARŞILIYORUM: Son bir haftada 90 terörist öldürüldü. Ama bakıyorsun ana muhalefetten bir milletvekili çıkmış bundan rahatsız oluyor! Sen teröristten yana mısın yoksa benim güvenlik güçlerimden yana mısın? Bu kadar vatandaşım, güvenlik gücüm, askerim, polisim, subayım şehit edildi; adamın takındığı tavra bak. Bu konuda savcılarımızın soruşturma açmasını da takdirle karşılıyorum. Ana muhalefetin başındaki zat, o milletvekilini bizzat kendi uyarmalıydı, 'Sen ne yapıyorsun, ne diyorsun' diye. Kendi disiplin kurallarını çalıştırmaları lazım.

BİZİM DE BAŞIMIZA GELEBİLİRDİ: (Suriyeli göçmenlerin güvenlik sorunlarına yol açtığı eleştirileri ve Göçmen Bakanlığı'nın kurulması söylemleri) İçişleri Bakanlığımız bünyesinde göç işleri ile alakalı bir genel müdürlüğümüz var . Orası çalışmalar yapıyor. Bu bir insani mesele. Allah göstermesin böyle bir durum bizim de başımıza gelebilirdi. O zaman biz ne yaparız?ABD BAŞKANI TRUMP İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEĞİZ
(Kazakistan'da Trump'la telefon görüşmesi) İki ülkenin stratejik ortak olduğuna, bunun ilişkilere de yansıması gerektiğine işaret ettik. Myanmar' konusunda ABD'nin hassasiyet göstermesinin önemine dikkati çektim. BM Genel Kurulu'nda yüz yüze görüşmede mutabık kaldık.
İdlib hakkında ayın 14'ünde yapılacak Astana Zirvesi önem arz ediyor. Şu anda İdlib'de Rusya ile daha önce mutabık kaldığımız gibi süreci işletiyoruz.
(Esad ile bir görüşme olduğu iddiaları) Herhalde birileri özel dolaştırıyor. Ben Esad ile görüşmedim, görüşmeye de pek niyetim yok.

AB'NİN ÜÇ GÜNDEMİNE 'DİRİLİŞ' DİZİSİ YANITI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazetecilerin sorularına verdiği ince yanıtlar gülüşmelere neden oldu:
- AB'deki kilit ülkelere bakınca onların 3 gündem maddesi var deniliyor: Recep Tayyip Erdoğan...
- Yani Recep-Tayyip-Erdoğan... (Gülüşmeler...)
- Evet... Siz AK Parti İl Başkanları toplantısında, "Erdoğan size ne yaptı?" dediniz. Sahi, siz ne yaptınız? Avrupa neye veya hangi diziye reaksiyon gösteriyor sizce?
- Diriliş dizisine... (Gülüşmeler...)
- Cevabınızı alsak?
- (Gülerek) Bence yeterli... Her şeyi anlatmıyor mu?YER TAHSİSİ YAPILSIN ÇADIRLARI KURACAĞIZ
"Arakan'da bir insanlık dramı yaşanıyor. Bangladeş'in de sıkıntıları var. Bu noktada yalnız bırakmayız. Umudumuz bir an önce yer tahsisini yapmaları. Süratle orada çadırları tesis edebiliriz (Eşi Emine Erdoğan'ın Arakan ziyareti). Çok büyük felaket yaşandığını anlattı. Bu gıdaları, ilaçları, Türkiye'den göndermeyelim; Bangladeş'ten satın alalım, böylece Bangladeş ekonomisine katkı olsun. Eşimin de orada tespit ettiği şeyleri göz önüne alarak, inşallah -sona erdiririz diyemiyorum- en azından hafifletmeyi başarırız."

TÜRKMENLER KENDİ TOPRAKLARINDA KALMALI
"(Barzani'nin Türkiye'ye savaş beyanı, Türkmenlere ABD'de kalma veya vatandaşlık taahhüdü ile göç için teşvik iddiaları) O iddiaları önce değerlendirmeliyiz. Böyle duygusal çıkışlarla açıklamalar yaparsak, yanlış olur. Türkmen kardeşlerimize oraları terk etmelerini asla tavsiye etmeyiz. Onlar kendi topraklarında kalmalı. Geçen ziyaretime geldiler. 'Biz, bu topraklarda doğduk, bu topraklarda ölürüz' dediler. O duygulu ifadelerini unutamam."

ALMANYA YANLIŞ TAVIRLARINA SON VERMELİ
"Üç milyonu aşkın soydaşımız Almanlarla entegrasyon içinde yaşıyorlar. Sorun, Almanya yönetimindeki yetkililerin yanlış tavırlarından kaynaklanıyor. Yanlış tavırlara son verilmesi lazım. Saldırıları sürdürmeleri halinde onurumuzdan taviz veremeyiz. Almanya'nın şu anda teröre yataklık yapan bir ülke haline gelmesini normal karşılayamayız. Sadece hatalı tavırlar dolayısıyla, Alman yönetimine kırgınlığımız var. Seçim kendi iç meseleleri."

'ADALET' DİYENLER İDAMIMI İSTEYENLERİN KİMLİKDAŞI
"(28 Şubat haksız yargı kararları hakkında bir çalışma var mı?) Yakup (Köse) bey, kitabını hediye etti. 14 yaşında bir çocuğun idama mahkum olması düşünülecek birşey değil. Benim de idama mahkum edilmem istendi. Meşhur savcı vardı, Nuh Mete Yüksel. Allah'tan adil bir hakime rastladık. Gerçek adalet sahibi olan Allah. Orada kararı verdi ve yırttık. Beni de oraya götürenlerin kimliği hakkında bilgi versem şaşarsınız. Adalet isteyenlerin kimlikdaşları."

FETÖ'DEN ALINAN OKULLARA ÖĞRETMEN ATAYACAĞIZ
"Kazakistan, FETÖ ile mücadelede, okulların kamulaştırıldığını söylediler. Okullar kamulaştırılıyor ama öğretmenler halen onların takımından. 'Devletimizin kurduğuMaarif Vakfı var, öğretmen ihtiyacınızı oradan karşılayın' dedik. Bu önerimiz, kendilerini rahatlattı. Ortak bir Türk Dünyası Üniversitesi kuralım teklifini getirdik. Buna Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan hep birlikte dahil olabiliriz."


Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de Gana Büyükelçisi Salma Frances Mancell- Egala (resimdeki), Nijerya Büyükelçisi Ilyasu Audu Paragalda, Pakistan Büyükelçisi Muhammad Sirus Seccad Gazi Avusturya Büyükelçisi Ulrike Tilly'yi kabul etti. Büyükelçiler güven mektuplarını takdim etti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN