ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Teşvik tanıtılmalı

19 Haziran'dan bu yana teşviklere 277 başvuru oldu. 3.2 milyar liralık yatırım, 12 bin kişiye istihdam sağlayacak. Görünen, teşvik paketinin yola çıktığıdır. Ancak beklenti, daha hızlı bir start idi. Ben bunu teşvik paketinin yeterince tanıtılmadığına bağlıyorum.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 277 başvuruyu "sistemin uyandırdığı ilginin" göstergesi olarak değerlendiriyor. Boyut ve çeşitliliği hesaba katılırsa, beklentim yeni teşvik sisteminin daha çok ilgi göreceği yönündeydi oysa.
19 Haziran'da bizzat Başbakan'ın açıkladığı teşvik paketine, yabancıların daha fazla ilgi gösterebilmesi için bu yeni yatırım ikliminin yurtdışında yoğun tanıtımı gerekli demiştim. Yine aynı şeyi tekrarlıyorum. Ekonomi Bakanımız, gerekirse diğer ilgili bakanların da yer alacağı bir tanıtım koreografisi tasarlayıp, yatırım beklediğimiz ülkelere, roadshow'a çıkmalıdır.
Paketin taşıdığı devrimci yenilik olan stratejik yatırımları, bizim yerli girişimcilerin yeterince idrak ettiğini sanmıyorum. Yerlilerde gözlemlediğim "benim eski teşvik nerelerde saklandı?" arayışında olduklarıdır. Oysa son teşvik paketi gayet profesyonelce ve batılı iş kültürüne göre tasarlandı.
Bizim KOBİ'den modifiye işadamları hâlâ eski katma değersiz üretimleri için paketi didikleyedursun, dışarıda yapılacak tanıtım ardından gelecek yabancı yatırımcılar, girişimcilerimizin de teşvik paketini anlamalarını sağlayabilecek.
Kısaca teşvik paketiyle umulan fayda ancak, yabancılara tanıtım ardından gelecek yatırımları takiben, bizimkilerin "ben de isterem" talebiyle sağlanabilecek.

BİZE ULAŞIN