ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Merkez üzerinden yeni operasyon mu?

Finansal tiranlar, yerli işbirlikçileriyle 1 yıl aradan sonra yine aynı oyunu sahneye koydular. Senaryo aynı: Doları çıldırt ki Merkez faizi zıplatsın. Süreç aynı: Seçime doğru sandığı ekonomi üzerinden etkile. Sahne aynı: 28 Ocak 2014 gece yarısındaki gibi Merkez'i olağanüstü karara zorla. Senarist aynı: Faizden üretime kayarsan, doları 2.44'e dahi çıkartırım.
Öykü burada bitmiyor ama biz devamını biliyoruz. İki son var. Önce kötü sonu yazalım: Merkez finansal tiranların blöfüne boyun eğecek ve faiz indirim kararını yumuşatacak. Mutlu son ise Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın akbabalar gibi dolara üşüşen bu haydutlara boyun eğmeyip söylediği indirimi yapacak.
Ancak dün akşam saatlerinde Merkez'in yaptığı yersiz açıklama, Merkez Bankası üzerinden yeni bir operasyon kurgulandığının ipuçlarını taşıyor. Başçı durduk yerde dolar blöfü çekenlere adeta "merak etmeyin, sizi üzmem" sinyali verdi.
Bu tutumuyla hükümetten bağımsız ama faiz lobisine bağlılığını adeta tescil etmiş oldu.
Zaten ilk hata faizi indireceğini açıklamaktı. 28 Ocak 2014'te buna gerek duymamıştı oysa. Gece yarısı 5.5 puanlık artışı açıkladığında aHaber stüdyosunda idim ve bardak elimden düşmüştü şaşkınlıktan.
İkinci hata dün dövize üşüşen akbabaların blöfünü görememesi ve geri adım atmasıydı. Şimdi 4 Şubat'taki olağanüstü toplantının neresi "olağan" kalacak merak ediyorum. "Olağan", faiz lobisinin isteklerine boyun eğmek, "üstü" de söylediği indirimi yapmak haline geldi. Direnemeyince ne oluyor? Geçen yılı hatırlayın... Gezi gerginliği ardından 17 ve 25 Aralık operasyonları yardımıyla doları çıldırtıp seni faizleri 5.5 puan birden artırmaya zorladılar. İstedikleri faizdi. Aldılar ve izleyen süreçte faiz yukarıda kaldı ama doları 2.06'ya dek düşürdüler.
Direnirsen ne olur peki? Sermaye ülkeden mi kaçar? Kimsenin bir yere kıpırdadığı yok. 125 milyar $'lık rezervini de müdahaleyle harcamana gerek yok. Direnirsen nereye kadar artıracaklar? Doları 3 lira mı yapacaklar? Zarar ederler, batarlar, tutunamaz ve para kaybederler.
Son açıklaman ile temkinli duruştan söz ediyorsun. Tereddüt etme ve her hafta kendi açıladığın menkul kıymet istatistiklerine bak. Çıkış görüyor musun? Aksine 1 haftadır ülkeye 1 milyar $ girdi... Burnuma fena halde yeni bir operasyon kokusu geliyor.
BİZE ULAŞIN