ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Dijital kurnazlar

Cumadan itibaren internetten yapılan alışverişlere getirilen yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Hatalı alışverişlerimiz için "geri al" tuşu geliyor, izinsiz SMS, elektronik posta mesajı ve telefon aramaları yasaklanıyor. Özetle müşterinin izni olmadan elektronik taciz ve reklamların sonu gelmiş oluyor.
Tabii bu teoride... Pratikte test edemediğimizden başımıza ne gibi "şeytani inovasyonlar" açılacağını bilmiyoruz. Eski İnternet Kurulu üyesi olarak yaşadıklarım ve son 20 yıl içinde sanal dünyadaki her düzenleme ardından neler yapıldığını da hesaba katarak şunu söylemek mümkün:
Fazla heveslenmeyin, dijital lanetiniz belki azalacak ama bitmeyecek.
Bunu neden mi söylüyorum? Yeni düzenlemeler yürürlüğe dahi girmeden yüzlerce firma "izninizi istiyoruz" diye mail yağdırmaya başladı bile...
Merak edin ve "izin vermemeyi" deneyin. Büyük ihtimalle "bu mail hesabı gerçek kişiye ait" diye damgalanıp, sizin adres başına alacakları ücrete zam yapmışlardır.
İkincisi, sizi SMS ile taciz edenler dâhil her türlü internet ortamı mesajıyla eski davranışını sürdürenleri şikâyet edecek merci yok ve süreç pratik değil. Son düzenleme, BTK ve operatörlere yükümlülük getirse de istenmeyen mesaj almaya devam edenlerin yapabileceği en fazla bakanlığa başvurmak...
İzin alma gibi son derece masum mesaja ret cevabı verirken iyi düşünün... Bir sonraki aşamada size artık mesaj gelmeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. İşini iyi yapan, saygın ve marka değerine dikkat eden firmaları özenle ayrı tutarak diyorum ki: Bir kez dijital lanete uğrayıp numaranız ve adresinizi ele geçirmişlerse, bu laneti bozmak öyle kolay olmayacak.
Kişisel verilerin korunması sadece düzenleme ile olmuyor. Şikâyet mekanizmasını pratik ve hızlı sonuç alacak şekilde düzenlemedikçe, dijital kurnazlar bizi taciz etmeyi sürdürecek. Benim anlamadığım, bize birkaç tuşla ulaşıp reklamıyla taciz edenleri neden bizim de birkaç tuşla yok edemediğimizdir.

BİZE ULAŞIN