ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Yeniden yükselen Türkiye ekonomisi

Hükümetin vergiden teşvike dek getirdiği çok boyutlu destekler, ekonominin bir süredir yavaşlayan çarklarını hızlandırmayı başardı. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Kapasite Raporu"ndan "yeni üye kaydı"na kadar yakından izlediği verilerin tamamı, bu hızlanmayı teyit ediyor.
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, 2016'da büyümeye en fazla katkıyı sunan imalat sanayimizin şubat verileri beklenenden düşük çıksa da mart ayı öncü göstergeleri, sektörün bu yıl da ekonominin umudu ve ışığı olmayı sürdüreceğini söylüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "fazladan istihdam seferberliği" çağrısı netice verdi ve 3 ayda 760 bin kişi iş sahibi oldu. Bu da istihdama dayalı büyüme trendinin 2017'de güçlü başlangıç yaptığını söylüyor bize.
Maliye Bakanı'nın esnafa vergi affı müjdesi, yabancıların sandıklar açılmadan "evet" demesi, pek çok fonun Anadolu'da KOBİ düzeyinde şirket peşine düşmesi, yeniden yükselen Türkiye ekonomisi tablosu çiziyor.
Düşük büyüme girdabından çıkabilmek için ekonominin aktörleri, Türkiye'den "daha yüksek performans" beklentisine girmiş durumda. Hatırlıyorum, sandıkları ekonomi üzerinden etkilemek isteyen yabancılar, "kırılgan beşli" ve algı operasyonları sonuç vermeyince, oylamada son düzlükte, benzer tutumu sergilemişlerdi.
Şimdi de olan budur. Referandumun "evet" neticesini şimdiden satın alan piyasalar, bunun gereğini yapmak ve yeni düzlemde kendilerini en uygun pozisyonda konuşlandırmak için harekete geçtiler bile...
Burada sorun Türkiye'nin potansiyellerini yeterince fark edemeyenlerimizin tereddüt etmesi yüzünden büyümenin yeterince hızlı ivmelenememesinde...
Biliyoruz ki çift başlılıktan kurtulmuş yönetim, bürokratik oligarşinin gücündeki azalma, karar süreçlerinde hızlanma, siyasi istikrarın ve güçlü liderliğin kurumsallaşması ile yeniden yükselen Türkiye ekonomisi, küresel sahnede yerini alacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN