ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Kuşak&Yol enerjisiz olmaz

Dünya Petrol Kongresi açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, artık enerji uzmanları tarafından 'enerjinin İpek Yolu' olarak isimlendiriliyor" diyor. Turkey For Energy mottosu da zaten 22'ncisi İstanbul'da yapılan kongrenin bu tezi benimsediğini gösteriyor.
İpek Yolu, geride kalan 2'nci bin yılın en büyük projelerinden biriydi. Üzerinden geçtiği ülkelerin bahtını değiştiren, önemi azaldığında da tarihin akışını dönüştüren güce sahipti.
Kaybettiği itibarı Üçüncü bin yılda, yeniden katlanarak geri geliyor ve adı da "Kuşak&Yol" oluyor.
Türkiye, Pekin'den başlayıp Londra'ya dek uzanan asrın projesinde, orta koridorun sahibi ve Çin'in tabiriyle "vazgeçilmezi" durumunda...
Nitekim bizler, Batı'nın engellemelerine rağmen bu projeye, Boğaz'ı alttan üstten 7 kez geçerek başladık bile.
Şimdi, Kuşak&Yol'un sadece ulaştırma değil aynı zamanda enerjiden ticarete, siyasetten güvenliğe dek içeriğini geliştiriyor, önemimizi pekiştiriyoruz. Başbakan Binali Yıldırım'ın "köprü oluşturuyoruz" sözleri ve Bakan Berat Albayrak'ın "anahtar rol üstlendik" ifadesi zaten bu olguyu anlatıyor.
Küresel enerji ihtiyacının 2050'de şimdikinin 2 katı olacağı ve Pasifik Havzasında Türkiye'nin ilk 10 ekonomi içinde bulunacağı düşünülürse, Kuşak&Yol'un bizler için önemi ortaya çıkar.
Bana göre Kuşak&Yol, tıpkı AB gibi, yakın geleceğin ekonomik birliği, NATO gibi yeni güvenlik paktı olacak potansiyele sahip. Türkiye, enerji boyutunda yeni dünyanın anahtar role sahip köprüsü ise Kuşak&Yol'un da kurucu ortağı gibi davranmak zorunda. Nitekim enerjide kurucu ortak tutumumuzu tescil etmiş olduk.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN