ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Elin iyileri işbirliğinde

Yerli teknolojimizi küresel arenada izlemek için Uluslararası Elektronik ve Haberleşme Fuarı IFA'dayız. Berlin'de Vestel'in bu alanda geliştirdiği teknolojileri kantara vuracak, rakiplerin durumunu inceleyeceğiz. Neler olup bittiği, yarınki yazımın konusu. Ancak bugünden birkaç şey söylemek şart...
Öncelikle bizim iyilerimizin rakiplerimizin iyilerinden aşağı kalır yanı yok. Hatta daha ileri gitmişliğimiz dahi var. Sorun iyiler ittifakında... Berlin IFA'da gözüme çarpan, teknolojilerini yarıştıran şirketlerin, kendi ülkeleri hatta ülkelerindeki rakipleriyle dahi işbirliği-işbölümü içinde olmaları...
Türkiye, 5 yıldır fert başına milli gelirde 10 bin $ düzeyini aşmaya çalışıyor. Gezi gerginliği, faiz, döviz, 17-25 Aralık operasyonları, "kırılgan beşli" türü algı mühendislikleri, 3 tarafı deniz 4 tarafı sorunla çevrili olmasına rağmen, %5'lik büyümeyi aşan bir ülke...
Başta IMF dâhil pek çoğunun gıpta ile baktığı bu %5 iyi de... Bize yetmiyor. 2023 hedefleri için daha da hızlanmaya ihtiyaç var. Bunun için ikinci nesil yapısal reformlar, teşvik ve stratejik adımlar var. Ancak daha fazlası da gerekiyor.
Yeni tür teşvikler mesela... KOBİ'lerin ölçek ve kaynak sorununu çözecek "işbirliğiişbölümü" yönünde teşvikler söz konusu... Bu sayede KOBİ'ler OBİ'leştirecek, ölçek sorununu çözecek, "küçük olsun benim olsun" zihin yapısı dönüşebilecek.
İhracata yönelik üretimde, bir yanda kalite diğer yanda katma değer arayışları, "her şeyi tek başıma yaparım" saplantısındakileri saf dışı bırakmaya başladı. Bir firma çıkıp "Ben 7'den 77'ye bütün değer zincirine hükmediyorum" diyemiyor. Zira iş süreçleri karmaşık hal almış, gereken bilgi ve beceri çeşitlenmiş durumda.
Türkiye'nin dinamizmini oluşturan Anadolu Kaplanları'nın en büyük eksiği tam da bu noktada şekilleniyor. Genel tutum "azıcık aşım kaygısız başım" olunca, az olsun benim olsun türü mülkiyet anlayışı kemikleşiyor. Bu da birlikte çalışmanın kültürel direncini oluşturuyor.
Rekabetin yeni yüzü ve Türkiye'nin takılıp kaldığı 10 bin $ bariyeri ancak, ülkede iyilerin ittifakıyla mümkün... Bir işi iyi yapmak yetmiyor. Diğer işi de iyi yapanlarla işbirliği yapmak, ittifak oluşturmak ve ancak bu sayede küresel değer zincirinden daha fazla pay almak mümkün olabiliyor.
Yarın, küresel arenada Türk teknolojisinin yerini detaylandıracak, işbirliğiişbölümü halinde savunmadan bilişime dek her konuda bizi bekleyen yeni zenginlik alanlarını yazacağım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN