ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Kendin yap!

İşbirliği ve iş bölümü çağında, büyük projeler için önerilen yöntemlerden biri de "dış kaynak kullanımı" diye dilimize kazandırdığımız outsourcing... Misal siz ana işinize odaklanın diye kurumunuzun temizlik işlerini, şirketin güvenliğini veya belgeleme sürecini, zaten bu işleri yapmak için kurulan şirkete vermek, iş aklına uygun geliyor.
En basit ifadesiyle, dükkânında çay demlemek yerine karşıdaki çaycıdan ısmarlamaktır outsourcing. Bazen de bir fincan süt için inek beslemek yerine, o sütü dışarıdan almak, durduk yerde besiciliğe soyunmayıp ana işimize odaklanmak...
Fakat sorun şudur ki her işi outsource edemez, dış kaynak kullanamazsınız. Mutlaka siz yapmalısınız.
Misal, başkası sizin yerinize silah yaparsa, o silahı kullanma yetkinliğinizi budarsınız. Zira elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz. Hele ki dış kaynakçınız size ambargo koyabilir, güvenlik zaafına düşersiniz.
Havacılık, uzay? Kesinlikle bu iki sektörde kendisi yapmayıp dışarıdan alanın orta gelir tuzağından çıktığı görülmemiştir.
Tarım? Hayvanı Romanya'dan, samanı Bulgaristan'dan, yağı dışarıdan alarak halkı doyuramazsın, kendin yapmalısın.
Başka örnek mi? Yazılım... Geçenlerde iş yazılım devi SAP'ın "İran'la iş tutarsan seni kilitlerim" uyarısıyla gördük; "kendin yap" diyerek ürettiğimiz yerliye burun kıvırıp başkasının yazılımıyla gerdeğe girenlerin taşıdığı risklerin dehşetini...
Ve enerji, toplumun dinamiğini taşıyacağın enerji kaynağı, senden neşet etmeli, kendin yapmalısın... Petrolün yoksa kömürün var, yenilenebilir kaynakların, güneşin, rüzgârın var... Petrolde sondaj imkânın var. Onu da başkasına yaptıramazsın, kendin yapmalısın.
Nitekim Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın Türk bayraklı sondaj gemimizin Akdeniz'e ineceği müjdesi, son derece hayatidir.
Elin adamı denizin dibinde senin için sondaj yapamaz. Yapsa da neticesinden emin olamazsın. Bu yüzden hayatidir ve kendin yapmalısın. Biz de şimdi kendimiz yapıyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN