MELİHA OKUR MELİHA OKUR

Ortadoğu'nun fakirlerinden hayat öpücüğü!

Dünyada işler yolunda gitmiyor! Henüz ekonomilerdeki havayı en iyi yansıtan gösterge olan sıvı çelik tüketiminde kıpırdanma yok. Çelik tüketimi ile dünya ekonomisi arasında birebir ilişki var. Başta otomotiv olmak üzere makine, inşaat, gemi yapımı, beyaz eşya gibi ekonominin can damarını oluşturan tüm sektörler çelik tüketiyor.
Oysa veriler 2009'da dünya çelik tüketiminde yüzde 25 daralma olacağını gösteriyor. Bazı ülkelerden örnek verelim.
* ABD'de geçen yılın mart ayına göre çelik tüketimi yüzde 53 düşmüş.
* AB'de bu oran yüzde 45.
* Rusya'da yüzde 31, Ukrayna'da ise yüzde 38 arz fazlası var. Çin dahil olmak üzere pek çok ülkeden iç açıcı sinyal gelmiyor. Ve sıvı çelik umut vaat etmiyor.

***
IMF, "Türkiye bu yıl yüzde 5.1 daralacak" deyince biz de sıvı çelik sektörünü daha iyi anlamaya çalışıyoruz.
Demir Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Serdar Koçtürk, dünyanın genel haliyle ilgili olarak, "Zenginler yassı ürünü sever, fakirler uzun demiri tüketir," dedi. Meğer Türkiye, Ortadoğulu fakirler sayesinde nefes almaya başlamış! Ocak ayından bu yana Mısır, Irak ve Libya'ya tonu 450 dolardan inşaat demiri ihraç ediyoruz.
Mısır'daki tüm gecekondular yıkılıp yeniden yapılıyormuş. Ekinciler, İÇTAŞ, Kibar, Çolakoğlu, İzmir Demir Çelik, Nursan, Yazıcı-Diler gibi üreticiler Mısır'a üç ayda 1 milyon ton inşaat demiri satmış.
Kuzey Irak geçen ay 95 bin ton, üç aydan bu yana 401 bin ton, Libya ise üç ayda 261 bin ton inşaat demiri almış.
Hayat öpücüğü galiba bu!..
O yüzden martta inşaat demiri ihracatında yüzde 7'lik bir artış olmuş. Geçen yılların gözde pazarı Körfez ülkelerinden gelen talep durma noktasına gelmiş.
Hatırlatalım.
Türkiye inşaat demiri üretiminde dünya rekortmenliğini elinde tutuyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.