MELİHA OKUR MELİHA OKUR

Komşuya açılım...

Küresel sermaye el değiştiriyor. Batıdan doğuya kayıyor! Tekstil ve otomotivde teknoloji değişiyor. Yepyeni bir "Küresel düzen" kuruluyor. Enerji kavşağında yer alan Türkiye bu süreci iyi değerlendirmek zorunda.
Çünkü "bölgesel liderlik" için iyi bir fırsat yakaladı. Yeni teşvik yasasıyla küresel sermayenin bölgeye açılmasında "Stratejik ortak" olarak devreye girebilir. Böylece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan İran, Irak, Suriye, Ermenistan, Gürcistan'a hem sınır ticareti yoluyla hem de serbest ticaret anlaşmalarıyla ürün ihraç edebilir ve katır ticareti biter.
O yüzden tıpkı AB ile entegrasyon gibi Türkiye'nin, "Komşuya açılım" yapması gerekiyor. Kulislerden yansıyanlara göre; Türkiye üzerinden AB'ye sıfır gümrükle mal satmak isteyen Güney Kore ve Çin, Güneydoğu Anadolu'yu yakından takip ediyor. Irak pazarına Türkiye üzerinden girmek isteyen Japonya ise farklı proje üzerinde çalışıyor.
Kulislerde ise Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın Güney Koreli KIA markasının Mardin'de üretilmesi için yatırıma ikna etmeye çalışıldığı söyleniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları