MELİHA OKUR

Fındık oyunu

Sezon geliyor, fındıktaki "Alicengiz oyunu!" yeniden sahneye konuyor. Oyunun aktörleri İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Ulusal Fındık Konseyi, Ziraat Odaları ve Tarım Bakanlığı, pozisyon almış, bekliyorlar. İhracatçı ve fındık tüccarı kazanmıyorum diye lobi yapıyor. Devlet, "Zarar ettim" diyor. Öyle ya, fındıkta kim kazanıyor?
Bu soruyu başka bir yazıda detaylandıracağız. Fındık üreticisinin kazanmadığı kesin.
Fındık oyunu top gibi yuvarladığın yere gidiyor. Topu yuvarlayan aktörler önemli. Fındıkta ilk kez "taban fiyatsız" sezona giriliyor. 3 yıl önce büyük kurtarıcı diye sisteme dahil edilen TMO'dan vazgeçiliyor. "Serbest sistem" adı altında piyasa tüccara bırakılıyor. TMO'da oluşan 1.5 milyar doları bulan kara delik nasıl finanse edilecek? Devletin ve siyasetçinin bir türlü elini eteğini çekmediği fındıkta acaba TMO'ya zarar yazdıranlardan kim hesap soracak?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN