MELİHA OKUR

Üç yıldız ülke

Lakabı, "Gölge CIA" olan stratejik araştırma şirketi "Stratfor" 2009 yılı üçüncü çeyrek beklentilerini yansıtan bir rapor hazırlamış. Türkiye'ye "Bölgesel Trend: Türkiye'nin Yükselişi!" başlığı altında geniş yer ayrılmış.
Raporda, ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle birlikte ortaya çıkacak boşluğu Türkiye'nin dolduracağına dikkat çekiliyor. Türkiye'nin Ortadoğu'daki gücünün genişlediğine vurgu yapılıyor.
Hatırlatalım.
Raporu hazırlayan Stratfor sıradan bir şirket değil!.. Sahibi, bu yıl İş Yatırım'ın konuğu olarak Türkiye'ye gelen stratejist George Friedman.
Açıkçası bu raporu okuyunca şaşırdım. Çünkü bu rapor ile ABD Ulusal İstihbarat Konseyi'nin hazırladığı ve 21 Kasım 2008'de yayımlanan, "Dünya Nereye Gidiyor?" raporu arasındaki paralellik dikkatimi çekti.
Her iki raporda da "Bölgesel güç" tanımı üzerinde duruluyor...
Sizce ilginç değil mi?
Geçen yıl hazırlanan rapora göre, ABD 2025'te yine süper güç olacak!.. Ancak, süper gücün yanında enerjinin merkezi olan Asya'da, "Bölgesel güçler devreye girecek" yorumu yapılıyor. Bu rapor 2025'te Asya'da "Türkiye, İran ve Endonezya'nın yıldızı yükselecek" diyor.

***

Peki, niye bu üç ülke?
Çok ayrı bir yazı konusu.
Ama biz ilk etapta Türkiye'nin bölgesel güç olarak gösterilmesinin altında yatan nedenlere bakıyoruz.
Çok açık deniliyor ki: "Nüfusuyla, enerjide ulaştığı yeni kaynaklarla Türkiye yıldız olacak."
Tabii bir detay daha var. Türkiye için, "Ortadoğu dışında bulunan Arap olmayan Müslüman ülke" değerlendirmesi yapılıyor ve "Türkiye, iç sorunlarını çözemiyor, enerjisini bir türlü toplayamıyor" deniliyor. Bölgesel güç olacak ülkenin iç sorunlarını çözmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.
İşe bakın!..
Biz de ABD askerlerinin Irak'tan çekilmeye başladığı bir dönemde Kürt meselesini konuşuyoruz.
Çözüm yolunu tartışıyoruz. Güvenlik anlamında en büyük sıkıntıyı yaşadığımız Kandil Dağı Irak'ta!
Dolayısıyla Irak'ta merkezi hükümetle iyi bir yolculuğa başladık...
Türkiye, Irak'ta merkeze yaklaştıkça, işin ucunda petrol ve doğalgaz yolculuğu var ya , "Tavşan kaç-tazı tut" misali, Kürt Federasyonu da Türkiye'yi kucaklamaya çalışıyor.
***

Türk şirketleri Bağdat-Erbil arasında mekik dokuyor. Sağlık, enerji, ulaşım, inşaat sektörlerinde işbirliği konuşuluyor. Gaziantepli Acarlar Grup, Almanlarla birlikte Irak'ta 1 milyar euroluk yatırım yapıyor, 4 hastane kuruyor. Garanti Bankası Bağdat'ta şube açmaya hazırlanıyor. Bazı katılım bankaları şube açmak için temaslarını sürdürüyor.
Turizm sektörü yetkilileri Kuzey Irak yönetimi ile görüşüyor. Yakında turlar başlayacak.
Ancak kabul edelim ki, Kürt sorunu tek başına iktidar partisinin çözebileceği bir konu değil!.. O yüzden CHP lideri Deniz Baykal' ın Bağdat çıkarması önemli. Ama bize gelen kulise bakılırsa Kürt meselesinde sürpriz açılım MHP'den geliyor. MHP kendine Kürt sorunu için bir danışman bulmak için görüşmeler yapıyor.
Anladığımız o ki; MHP çözümün parçası olmaya aday.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN