MELİHA OKUR MELİHA OKUR

18.3 milyar doları arıyorum!..

İşi gücü bıraktım. Hafiye kesildim. Herkes gibi ben de bir türlü izini bulamadığımız Merkez Bankası'nın 18.3 milyar dolarının peşine düştüm.
2008 Ekim ile 2009 Mayıs arasında ödemeler dengesinde izi bulunamayan 18.3 milyar dolar, her Türk vatandaşı gibi benim de kafamı karıştırmaya devam ediyor. Sanki yer yarıldı, mübarek döviz yerin içine girdi.
Biliyorum ki, Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi hesapları ile ilgili bölümü çok deneyimli bir kadroya sahip.
Döviz giriş ve çıkışları sıkı kontrol altında.
Böyle bir denetim kıskacında nasıl oluyor da 18.3 milyar doların kaynağına bir türlü ulaşılamıyor? Anlaşılır gibi değil. Sinek küçük mide bulandırır!.. Bu yüzden aramayı sürdürmeye kararlıyım. Az gittim, uz gittim. Sonuçta elime bazı belgeler ulaştı. Bu belgelerin 18.3 milyar dolar ile ilgisi olup olmadığını araştırırken elimdeki bilgileri de sizlerle paylaşmaya karar verdim.

***

O yüzden ilk etapta 13 Haziran 2008'de Merkez Bankası'na çekilmiş bu ihtarnameye odaklandım. Çünkü ihtarı çeken kişi Hans George Voelker isimli bir Alman vatandaşı. Adresini Ankara Ayaş olarak göstermiş. İhtarı da doğrudan Merkez Bankası Banka Kambiyo Genel Müdürlüğü'ne çekmiş.
İhtarname, Ankara 20'nci Noteri'nden 24 Ekim 2003 tarih 25269 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4982 sayılı kanun çerçevesinde çekilmiş
İhtarnamede deniliyor ki:
"Sayın muhatap; 16 Mayıs 2008 tarihinde bankanıza yapmış olduğum ilgi(B) yazılı müracatıma istinaden genel evrakınızdan V/79507 sayılı işlem kaydı almış bulunmaktayım. Ancak Anonim şirketinizden ilgi (A) kanununda yazılı olmasına rağmen yaklaşık bir aydır konu ile ilgili yazılı ve sözlü bir cevap da almış değilim. Uluslararası yasalara uygun olarak Avrupa'nın değişik bankalarından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası AŞ'ye adıma yapılmış havalelerin tamamının tarafınıza bildirmiş olduğum banka hesap numarama 16 Haziran 2008 tarihi mesai bitimine kadar aktarılmasını tekraren talep ediyorum."
Ayıkla pirincin taşını...
***

Voelker ısrarlı.
Devam ediyor: "Yatırım ve istihdam yaratmak amacıyla her türlü iyi niyet çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti ülke ekonomisine yapacağımız katkıların gecikmesi beni ve partnerimi üzmektedir.
Transfer işlemi gerçekleştirilmediği takdirde, anılan tarihten itibaren söz konusu havalelerin tekrar havaleleri gerçekleştiren Avrupa Bankalarına iade edilmesi hususunda Avrupa bankalarına iletilmek üzere yazılı talimat metnimizin hazır olduğunu ihtaren bildiririz."
Voelker ayrıca bu konuda doğacak hukuksal ve mali haklarını, gerek TC yasaları, gerekse de uluslararası tahkim yasaları çerçevesinde arayacağına dikkat çekiyor. Buyrun tartışmaya.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.